| danydanydany a întrebat:

si sper ca o sa ma ajutati intr-un mod sau altu... deci... stau cu o fata de o luna si ceva. adevaru este ca ne intelegem bine, foarte bine... fata ma iubeste dar nu pot sa zic ca sentimentu ii reciprocsad... imi place si mie d ea este d treaba si pot discuta cu ea orice... doar ca nu pot zice ca o iubesc sau ca din punctul meu de vedere relatia implica prea multa seriozitate... si de aceea vreau sa ma despart d ea dar nu stiu cum sa ii zic deoarece nu vreau sa sufere... cu siguranta o sa sufere daca ma despart d easad dar cum sa ii zic sau cum sa scap si sa nu fie nimic pentru ea chiar asa dureros...straight face... ast rasp voastrewinking...

13 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mi se pare absurd cum gandesti!

Intr-o buna zi te vei ruga plangand sa te iubeasca cineva asa cum o face ea!

In loc sa fi in continuare alaturi de ea tu te-ai speriat ca un iepure si vrei sa iti pui coada la spinare fugind! Ce las esti!

Unii se indragostesc mult mai repede dragul meu si nu inseamna ca acel simplu 'te iubesc!' din partea ei ar fi o cerere in casatorielaughing

Si alta chestie, de obicei dragostea vine in timp, mai asteapta!

Prostia ei a fost ca te iubeste si ti-a marturisit deja asta.Acum tu nu mai ai ce cucerii si vrei sa treci la urmatoarea victima, ca un 'vanator' adevarat!

Si ce greseala faci, copile...

nony
| nony a răspuns:

@floom
Mie mi se pare ca tu gandesti mai aiurea decat el.Monogamia a murit de cand bunicu´ era domnisor. Dragostea vine cu timpul ( poate da, poate nu ) dar de ce trebuie neaprat s-o astept cand o pot gasi mai repede? Daca baiatul nu se simte in largul lui atunci cand este cu ea si nu simte aceleasi sentimente, nu crezi ca mai bine ii spune adevarul decat sa-i dea sperante ascunzandu-l?
Sunt mici, au multe de trait si multe de vazut.Nu-i un capat de lume pentru ea.Suferá o zi, doua... apoi ii trece si el este trecut la capitolul ¨amintiri din copilarie¨.
@calinut, ¨ adevarul doare, minciuna ucide ¨ gandeste-te bine.

| Pissy a răspuns:

Nu te desparti de ea doar pentru simplul fapt ca nu ti la ea. e timp destul pentru asta.

stii ca roata se intoarce.si o sa fi uh in locu` ei atunci.

gandeste`te la ce ti-am spus.
Bafta!:*

| VodkaCoca a răspuns:

Pai pentru a iubi, trebuie timp, nu e ca stai cu o fata de abia te'ai pus impreuna cu ea asta nu inseamna ca trebuie sa o iubesti, iubirea vine cu timpul, eu primul "Te Iubesc" a fost dupa un an si 4 luni dupa ce am facut prima data dragoste cu fostul meu si ultimul te iubesc cand s-a terminat relatia dupa 2 ani si 6 luni, de atunci nu am mai zis te iubesc la nimeni si am avut relatii de 8 luni de 4, dar eu cand zic te iubesc trebuie sa o simt cu adevarat nu sa o zic asa pentru sa se simta partenerul fericit s'au doar de imi toci gura plus ca dragostea se simte. Si daca esti destul de matur iti dai seama ca si sentimentul ala va veni cu timpul nu din prima, iar daca atunci cand zici implica multa seriozitate te referi ca nu ai chef de o relatie serioasa asta e alta treaba, si ai face bine sa'i spui din timp accelei fete ca nu esti pregatit pentru o relatie serioasa, si am o intrebare pentru tine : Ai iubit vreodata? happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ochii ce nu se vad se uita...intalniti-va cat mai rar!

| babygyrl a răspuns:

Ii explici ca tu ai vrea o pauza ceva depinde pe ce perioada de timp. Ii spui ca trebuie sa te gandesti un pic si sa iti faci ordine in ganduri. Ii spui ca tu o placi cu adevarat si ca nu vrei ca ea sa sufere. Spune-i ca nu ai pe alta si de aceea nu mai vrei sa fi cu ea, doresti doar sa iti faci putina ordine in ganduri si sa te gandesti serios la relatia voastra. Cunosc si eu un baiat care a facut la fel ca tine nu stiu sigur daca ma placea sau ma iubea dar mi-a spus frumos ca nu vrea sa ma faca sa sufar dar el vrea o pauza acum. Sper ca te-am ajutat. Si inca ceva eu nu is nici in momentul acesta cu acel baiat au trecut doar aproape 2 luni de cand ne-am despartit si el are prietena, desi ea imi e verisoara nu o prea suport e pur si simplu enervanta. Pa

| ● Ďعw a răspuns:

Pai explici situatia ca tu nu crezi ca sentimentui reciproc si etc., sau departeazo cu tine comportate din ce in ce mai naspa da nu deodatawinkingsau isca certuri de la nimic poate se plictiseste de stiuatia asta si renuntahappy, dar totusi daca iti place de e si etc dc nu-i spui sa schimbati ceva in relatia voastra pentru a fi mai frumoasa? sau macar ai incercat so iubestihappy? daca tot e vorba de iubire dupa parera ta...

si inca ceva eu una nu cred ca intr-o luna ajungi s aiubejti pe cineva totusi sunteti la mom in care inca va cunoasteti. dupa parerea mea

| myha a răspuns:

Nu cred ca intr-o luna fata aceea a ajuns sa simta un sentiment extrem de puternic pentru tine.sau poate ca da, dar asta e chiar naspa pentru ea.
Nu stiu ce sa zic.
Ai putea sa vorbesti cu ea fata in fata in nici un caz pe mess sau la telefon, pentru ca asa ar durea mai tare. Daca vb fata in fata ea o sa simta cu spui adevarul si ca esti sincer, pe cand la telefon sau pe mess nu este acelasi lucru.
Cel putin parerea mea!
Ai putea sa ii spui ca preferi sa ii spui adevarul decat sa o minti si ca tii la ea mai mult ca la o prietena nu ca la o iubita.
Cred ca s-ar consola daca i-ai spune asta.
Bineinteles o sa fie trista cateva zile dar o sa iti multumeasca mai apoi deoarece o sa stie ca i-ai spus adevarul indiferent de cat de mult doare.
Spune-i ca daca si ea este dispusa puteti ramane amici.

| Aliyaa a răspuns:

Spune i ca te ai gandit mai bine la retaltia vostra insa ti ai dat seama ca ce simti tu pentru ea nu este dragoste si mai degraba afectiune.Asa ca ai ajuns la concluzia ca e mai bine sa va despartiti insa puteti ramane foarte buni prieteni! Succes!

| Nicole29 a răspuns:

Mai bine ii spui nu are rost sa stai implicat intr-o relatie pe care nu o vrei, o sa o faci sa sufere si mai mult pe fata.nu trebuia sa intri int-o relatie daca stiai ca nu simti nimic pentru ea si ca o consideri doar o prietene foarte buna cu care poti discuta orice.
Dca te desparti de ea ai grija roata se intoarce, poate mai tarziu vei vrea tu sa fi cu ea si nu va mai dori ea acest lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-i ca te-ai gandit mult la relatia voastra si ca ti mult la ea(nu trebuie sa folosesti cuvantul"iubesc"), dar te-ai gandit ca relatia asta nu si-ar putea atinge scopul de casatorie (daca ziceai ca e cam serios pe la voi)si atunci nu vrei sa o faci sa creada ca doar te folosesti de ea asa pentru un timp si chiar din motivul ca ti la ea ii vrei binele si nu vrei sa o ranesti mai incol mai mult(pentru ca dupa o perioada mai lunga de relatie te va durea mai tare daca te desparti), ar fi mai bine sa nu continuati relatia asta de iubitihee hee dar puteti sa continuati sa vorbiti intre voi sa fiti la fel de deschisi ca inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica vrei sa nu porneasca de la tine ruptura.
fii sincer cu ea pina lacapat si spune-i ce si cum si eventual incearca un respiro in relatie.

| alexandra_5500 a răspuns:

Pai spune-i ca te-ai gandit la relatia voastra si ca ti mult la ea. Dar te-ai gandit ca relatia asta nu si-ar putea atinge scopul de casatorie. Daca continui cu ea o sa iti fie mai greu pentru ca acum iti este greu dar mai tarziu.