| Dhaaa a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, sper sa-mi puteti raspunde.Am toate simptomele premenstruale (cosuri,durere de spate,sanii putin durerosi,durere in zona burtii), si totusi menstruatie nu apare, durata mea intre menstre este de 24-26 de zile, luna trecuta mi-a venit pe 30 si m-a tinut pana pe 7 iunie.Acum suntem in 1 iulie si inca nu mi-a venit, raporturi sexuale am avut doar 4, 2 cu prezervativ iar 2 doar la inceput putin pe liber, iar apoi am pus prezervativ.Cu o saptamana inainte de simptomele premenstruale am avut si inca am o secretie alba destul de abundenta si groasa..si mancarimi in zona genitala(sunt sensibila la sapunuri de orice fel.), am facut si test de sarcina. este clar negativ.a fost facut la 2-3 saptamana de la contacte.acum intrebarea mea este e posibil sarcina? sau intarzie de la o raceala la ovare?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând am „studiat" puţin şi întrebările tale anterioare – NU ai spus ce vârstă ai, dacă pe profil ai completat „corect", înţeleg că ai 19 ani (? ) – apoi m-am oprit la întrebarea din 29 martie 2012, care mi-a atras atenţia!

Acolo spuneai că ai fost la ginecolog şi ţi-a găsit un chist de 3 cm (? e cam MARE? ) – cred că 3 mm!
În legătură cu acel chist – cum l-a „găsit"?
Ţi-a făcut ecografie vaginală şi/sau ecografie ovariană, sau de unde a dedus că ai un chist?
Să înţeleg că acel chist este pe un ovar ( sau pe o trompă uterină, ori pe uter )?
În ce zonă este chistul?
Apoi ce „tratament" ţi-a prescris, în afară de medicamentele menţionate în acea întrebare?
Ai mai fost la control după aceea ( din mai până acum )?
Şi dacă DA, atunci când şi ce analize ţi-a mai făcut ( eventual ce tratament ţi-a mai prescris )?

Referitor la acele medicamente, menţionate în acea întrebare, ele sunt pentru o RĂCEALĂ/infecţie ( probabil urinară ), astfel :
* Tavanic 500 mg ( Levofloxacina ) – indicată pentru infecţii ale tractului urinar – vezi prospectul la linkul : http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3370
* supozitoare Aceclofen – au efect antiinflamator, indicate la anexită ( inflamaţii ale uterului, ovarelor, căilor urinare, etc. ) - vezi prospectul la linkul : http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=551
* Macmiror ovule - Indicatii: Infectii urinare ( cistite, uretrite, prostatite, pielonefrite ); si infectii vulvo-vaginale cu flora mixta ( Trichomonas, Candida, bacterii... ) - vezi prospectul la linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/macmiror-complex-500-ovule_8184

După cum vezi, TOATE cele 3 medicamente sunt pentru o infecţie, NU pentru tratarea unui chist!
Pentru tratarea chisturilor se prescrie, în general, tablete anticoncepţionale!
Ţi-au fost prescrise asemenea tablete - şi dacă DA, atunci ce anume ( dacă le-ai luat, şi câte luni )?

Apoi, ca să-ţi răspund la întrebarea respectivă : Antibioticele ( mai exact TOATE cele 3 medicamente ) NU afectează în nici un fel acel chist – el nu se măreşte, dar nici nu se micşorează după acel tratament!

De asemenea, având în vedere că această întrebare e pusă pe 1 august, CRED că te-ai exprimat GREŞIT : CRED că ultima menstră ţi-a venit pe 30 iunie şi a ţinut până pe 7 iulie ( NU iunie )!

În primul rând acea menstruaţie a ţinut cam MULT, mai ales dacă ai 19 ani, la această vârstă ar trebui să te ţină 3-5 zile!
Asta se poate DATORA acelui chist - chisturile ( de obicei ) generează tulburări ale ciclului menstrual!

Apoi, dacă vorbim de simptomele premenstruale, ele apar ( de obicei ) cu 3-7 zile ( mai RAR cu 10 zile ) ÎNAINTE de menstruaţie!
Din modul în care ai formulat întrebarea, am înţeles că la 1 august aveai DEJA o săptămână de când existau acele simptome premenstruale!
Astfel că, ar TREBUI ca în următoarele zile ( aş zice că cel târziu până în 4 august ) ar TREBUI să-ţi vină menstra!

De asemenea, acel chist de care ziceai în martie – şi pe care înţeleg că NU l-ai tratat ÎNCĂ – ar PUTEA să genereze o „prelungire" a simptomelor premenstruale peste cele 10 zile ( care ziceam că ar fi maximul )!

Apoi, mai spuneai că : „am o secretie alba destul de abundenta si groasa..si mancarimi in zona genitala(sunt sensibila la sapunuri de orice fel.)"!
AICI este o ALTĂ „problemă" : secreţia albă, groasă, abundentă ( de obicei mai brânzoasă ) ÎNSOŢITĂ de mâncărimi ( care NU se datorează unei sensibilităţi la săpunuri ) reprezintă o INFECŢIE cu candida – deci ai CANDIDOZĂ!

Asta înseamnă mai multe posibilităţi :
* E posibil ca să NU fi trecut complet acea infecţie din martie, şi netratată corespunzător, ea s-a agravat şi s-a transformat în candidoză
* Apoi, de obicei se dă tratament şi partenerului ( chiar dacă nu prezintă semne de infectare ) – dacă el nu a primit un tratament ( în martie ) atunci e posibil ca să o fi luat înapoi de la el
* Sau e posibil ca să fi trecut acea infecţie, dar ACUM să fi făcut o altă infecţie!

Oricare este cauza/explicaţia – şi aceste infecţii POT genera întârzieri ale menstruaţiei!

De asemenea, e POSIBILĂ şi o eventuală sarcină – aspect despre care îţi voi răspunde în cadrul întrebării din 2 august ( deoarece sunt MULTE de spus )!

ACUM este foarte IMPORTANT să mergi URGENT la un control ginecologic – în primul rând pentru un tratament al acelei infecţii, apoi pentru un tratament pentru acel chist!

Cam asta ar fi...

Aştept un RĂSPUNS cu detaliile şi răspunsurile la întrebările pe care ţi le-am pus mai sus – preferabil prin mesaj „privat"!
În funcţie de răspunsurile tale, voi mai completa acest răspuns ( dacă va fi cazul ).

| Dhaaa explică:

Chistul a fost de fapt un cheag de 3 cm, da masura este corecta, si da am facut o ecografie transvaginala si un consult, cheagul s-a format in urma unei raceli puternice.iar tratamentul mi l-a dat pentru o infectie.