| Magdis a întrebat:

Buna am si eu o problema, trebuia sa-mi vina menstruatia pe 1 octombrie, si nu mi-a venit. am avut mai multe contacte sexulale luna trecuta cu prietenul meu, neprotejate dar de fiecare data nu a ejaculat in mine, tin sa mentionez ca acum 2 luni am luat pilula de a 2 zi si mi-a venit mentruatia dupa o saptamana. e posibil sa imi intarzie si a doua luna dupa luarea pilulei sau e posibil sa fiu insarcinata? a si am sani un pic unflati ma dor un pic si mici duerei abdominale ceea ce le am k de obicei inainte de menstruatie. Sunt foarte nelinistita si ma stresez foarte tare. dar n-o sa mai fac neprotejat de acum in colo, va rog raspundeti. va multumesc mult

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contactele sexuale neprotejate fara ejaculare au risc de sarcina de pana la 27%. Tinand cont ca ai luat si pilula de adoua zi de curand, riscul este mult mai mare, aproape de 50%.
Pilula de a doua zi determina dereglari hormonale care dureaza pana la 6 luni si uneori poate deregla definitiv menstruatia. Totusi, daca ti-a fost recomandata de ginecolog, daca ai respectat cu sfintenie toate recomandarile acestuia, daca ai facut toate consulturile necesare, inclusiv ecografia transvaginala de la o luna, ginecologul ar trebui sa prevada aceste probleme si sa-ti dea traatment la timp. Ce nu poate prevedea ginecologul este ca tu ai mai facut sex neprotejat (sunt sigura ca ti-a spus ca urmeaza 6 luni in care poti fi permanent fertila si ca este absolut interzis orice fel de contact sexual fara prezervativ). Medicul care te-a vazut considera ca tu ai respectat aceasta regula minima, asa ca nu are cum sa suspecteze o sarcina mca, instalata la un contact sexual ulterior pilulei de a doua zi.
Cred ca sanatos ar fi sa mnergi din nou la ginecologul care ti-a prescris pilula si care te tine in observatie in prezent, sa-i spui ca ai facut sex neprotejat si sa luati impreuna o decizie (poate niste analize de sange si o noua ecografie transvaginala) pentru a exclude o sarcina, dar si o tumora ovariana determinata de pilula de a doua zi.

2 răspunsuri:
| r0xanyka0 a răspuns:

Pai eu cred ca e o dereglatie a menstruatie de la pilula de a 2 zi... mai asteapta 2 saptamani si daca nu'ti vine, fa un test de sarcinawinking... funda?:d

| marysol10 a răspuns:

Dupa 7 zile de intarziere iti poti face oficial probleme si poti face un test de sarcina, momentan poti spera ca este doar o dereglare dar pe viitor te-as sfatui sa cauti o metoda mai sigura de protectie deoarece varianta adoptata de voi e destul de riscanta mai ales daca baiatul nu are destula experienta sau nu se poate controla f bine.si chiar daca el s-ar controla excelent tot mai exista un risc deoarece acea"scurgere" pe care baietii o au cand se excita contine spermatozoizi intr-o cantitate f mica dar exista deci exista si un oarecare risc