| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am un chist pe partea dreaptă dar nu știu de câți cm este sau ce fel de chist este, deoarece nu mi-a făcut ecografie, doar control și a zis ca am chist, am urmat tratament 21 zile plus 7 pauza și luna aceasta nu mi-a venit stopul și mi-a dat din nou anticoncepționale sa mai iau încă 3 luni pentru chist. Problema este că am și dureri în partea dreaptă și stânga, m-am gândit sa merg sa fac ecografie sau sa aștept luna viitoare sa-mi vina menstruația și să fac atunci ecografie... dar mi-e frica sa nu crească și sa ajung la operație, de sex mi s-a zis nimic sa nu fac dacă am chist, doar ca pot sa fac cu pastile ca nu rămân, dar eu nu am folosit deloc pastile până acum, doar durex, pastile iau doar pentru chist.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara ecografie sau raze X nu stie nimeni daca ai chist, fibrom uterin, sarcina ectopica sau tumoare.

Nu stiu ce tratament ti-a dat medicul ala, dar nu mi se pare a fii corect sa dai medicatie fara sa ai habar de ce-i bolnava femeia.
Schimba ginecologul!

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu inteleg cum ți-a zis ca ai chist și cum ți-a dat tratament fără sa verifice imagistic toată treaba.
Mergi zilele acestea sa ți se facă ecografia, sa ți se măsoare chistul și sa vadă și consistentă acestuia și structura lui. După se decide tratamentul.
Un chist trebuie operat dacă trece de 5-6 cm sau dacă face probleme.
Dar mergi și fa-ți o ecografie.

| anonim_4396 explică (pentru Nirvanaaa):

Nu vreau să ajung la operație... mai am dureri, mi-a dat tratament după ce mi-a făcut control

| julOG a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne, mai ai și dureri. dar in loc sa suni la alți doctori, vorbești cu noi aici. Ce sa zic, stai acasă și așteaptă ziua de maine! E o gândire cât de poate de greșita, sa nu te duci la doctor ca "âu dacă ma operează".
Omul te operează sa scoată din tine ce nu e sănătos, sa te facă bine! Trezește te! Și suna acum la alt doctor!

| anonim_4396 explică (pentru julOG):

Ma duc sa fac ecografie, e ok sa mai fac sex așa?

| anonim_4396 explică (pentru julOG):

Scoate ce nu e bun, dar nu mai pot face copii pe urmă

| julOG a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde știi ca nu mai poți face copii dacă te operează de chist?
E total aberant.
Numai un doctor bun la care vei merge va fi capabil sa ți spună asa ceva! Nu îți mai hotărî tu singura diagnostice, nu mai fă de capul tău. Ai sunat azi sa te programezi la alt ginecolog? Îți zic eu ca nu, stai sa scrii aberații aici. Din ce oraș ești? Te programez eu nu de alta, caut păreri pe net de medic bun și îți găsesc medic bun. Dacă tu nu ești capabilă.
Un chist știi ce înseamnă? E o bucata de carne crescută PE OVAR. Dacă bucata de carne e mai maricica (asta vazandu se doar la ECOGRAFIE) va trebui îndepărtată. Nu ți scoate nimeni ovarele, nu ți face nimeni nimic fără permisiunea ta!
Pe ce lume suntem?
Din câte stiu eu, din experiența mea, poți face sex chiar dacă ai chisturi. Dar nu eu si nimeni altcineva nu va poate raspunde la întrebarea asta, decât un doctor ginecolog bun care vă va analiza situația. Doctorul știe ce e bine pentru tine! Nu noi, nu tu.
Avem corpurile diferite! Dacă eu am putut face sex, poate tu n o sa ai voie 2-3 zile.
Si asta e cea mai mare durere a ta? Ca nu poți face sex?
Eu cred ca sănătatea e pe primul loc! Iar dacă medicul va decide sa stai fără, va trebui sa se respecte.
Îți zic eu, dacă auzi ca ai o problema gravă si nu trebuie sa faci sex, nu faci. Am stat 2-3 luni fără sex, alaturi de partener.
Daca nu l interesează decizia ta si a doctorului, iar el îți spune "hai sa facem sex, ce se poate întâmpla" e clar ce vrea de la tine happy nu suntem animale, de aia avem conștiința si creier! Sănătatea pe primul loc!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la ecografie, nu sare nimeni sa te opereze, mai ales dacă chistul nu e mare. Anticoncepționalele sunt într-adevăr tratament pentru chisturi. Îl poate reduce în dimensiuni sau tine pe loc.
Dar trebuie neaparat măsurat imagistic. După iti spune medicul ginecolog ce e de făcut.
Trebuia înainte de administrarea tratamentului sa te vadă ecografic un medic ca sa știe de la ce mărime se pornește, ca așa se poate aprecia eficacitatea tratamentului.

| julOG a răspuns:

Seara buna!
Ecografia e singura metoda prin care poate vedea in interiorul tău, inclusiv diametrele chistului, marimea lui.
Părerea mea este sa schimbi doctorul pentru ca omul nici nu a văzut chistul si ți a prescris anticoncepționale. Dacă un chist e mai mare nu va dispărea datorită pastilelor. Nu e ceva grav, multe femei au sau au avut, însă trebuie îndepărtat operator. Si eu ma număr printre, am avut microchisturi(mici si multe) care s au trecut cu pastilele. Însă înainte de a mi le prescrie mi s-a făcut ecografie pentru a vedea cum arata chisturile, au urmat analizele de sânge, apoi au urmat pastilele. E important sa l intereseze pe medic de tine cum și tu îți dorești asta. Dacă nu simti încredere, încearcă și in alta parte, e vorba despre sănătate.

| anonim_4396 explică (pentru julOG):

Prin control a zis că am chist și mi-a dat tratament anticoncepționale ca mi trece, doamne ferește, nu vreau sa ajung la operație sa ma nenorocesc

| julOG a răspuns (pentru anonim_4396):

Înțelegi ca la "control" nu ți a făcut ecografie și nu știe nici doctorul cât de mare e chistul? Logic ca nu vrei sa ajungi la operație, nimeni nu vrea.
Și eu am avut chisturi multe, dar foarte mici. S au trecut cu patilele. Dar mie mi-a făcut ecografie sa vada CÂT de mari sunt. Dacă erau chisturi mari, ma opera. Tu acum trăiești in mister, stai acasă și nu încerca un alt doctor. Ca Doamne fereste ai un chist mai mare și? Mare lucru, se repara orice in ziua de azi.
Îți e frica sa afli ce ai in tine?
Apropo, aproape am avut cancer de colon la 21 de ani, asa dintr un control de rutina anual. Ca sa vezi cât de IMPORTANT e sa ai medic bun! Nu mori una cu doua, dar dacă te culci pe o ureche va fi nasol. Asa cum s-a culcat doctorul tău fără vreo analiza de sânge, ecografie, ți a dat tratament pastile. Mie mi e frica de incompetenți, nu de doctor in general.
Bafta!