| anonim_4396 a întrebat:

Am16 ani...Si mi-am inceput viata sexuala acum o luna...Si Vineri, a fost ultima data cand am facut-o cu prietenul meu neprotejat.Pe 2 trebuia sa imi vina ciclul si nu mi-a venit.Am o intarziere a ciclului sau..nu stiu. ajutati-ma!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intarzierea este inca mica, deci nu e cazul sa faci supozitii. Poate fi o sarcina (cel mai probabil) sau o dereglare determinata de agresiunea extrem la care iti supui organismul. La 16 ani organele tale genitale nu sunt pregatite pentru sex (esti cu aproape doi ani mai mica decat varsta absolut minima la care iti este permis medical sa iti incepi activitatea sexuala), deci in mod logic fiecare act sexual le provoaca leziuni si degradari semnificative. Asta se poate vedea inca de pe acum sau poate rabufni ceva mai tarziu.
Oricum, nu poti sti inca daca esti mamica sau esti bolnava, va trebui sa mai astepti vreo saptamana. Daca menstra nu apare, atunci vei face un test de sarcina si apoi vei merge la ginecologul pe care ti l-ai ales, indiferent de rezultat

| mona a răspuns:

Poate daca ti-ai face un test de sarcina ti-ai raspunde la intrebare, fiind incepatoare trebuia sa te protejezi macar tu daca partenerului tau nu i a trecut prin cap asta

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

E scris in biblie 'copii vor incepe sa faca copii, fetele si baietii nu se vor deosebi"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Uneori, PRIMA menstruaţie după începerea vieţii sexuale ( după deflorare ) ÎNTÂRZIE, chiar şi 30 de zile ( mai rar ), din cauza transformărilor care se produc în organism odată cu începerea vieţii sexuale.

Din acest motiv se poate ca să se modifice şi durata/aspectul menstrei tale, precum şi durata/tipul simptomelor premenstruale.

De asemenea, o întârziere de 7-10 zile ( maxim ) este acceptabilă - dacă depăşeşte 10 zile atunci TREBUIE să mergi la un control ginecologic.

În rest, ţi-am răspuns la întrebarea ulterioară - te rog să citeşti acolo detaliile...

| AndyLavy a răspuns:

E chiar atat de greu sa te duci frumos pana la farmagie sa cumperi un test de sarcina? de ce trebuie sa ne intrebi pe noi astfel de lucruri cand stii si tu raspunsul?

| Elly7890 a răspuns:

Si ce am putea noi sa facem daca pe tine nu te duce capul? prezervativul draga trebuia folosit sau daca nu iti convine pastilele contraceptive! daca nu a ejaculat in tine sanse mai mici de o sarcina dar daca a ejaculat sanse mari! si asa totusi nu ia auzit de pastila de a2-a zi?

| Labyrinth a răspuns:

Şi întrebarea care e? Vrei să-ţi dăm nume de copii ca să ştii cum să ţi-l botezi pe-al tău?

| yanira4u a răspuns:

Cu ce vrei sa te ajut? de ce neprotejat? adica nu stii ca poti ramane insarcinata? te gandeai ca tu nu patesti asa sau care e faza? de ce nu te.ai protejat? sunt prezevative daca nu stiai si pastile contraceptive.dar e ma interesant sa fii disperata la varsta asta daca esti insarcinata sau nu su care e fantezia ca nu mam prins? sau vrei un avort pe constiinta sau un plod de la ani astea? fato daca faci sex neprotejat ai sanse mari sa ramai insarcinata.

| Ghost89 a răspuns:

Intrebare: unde ti-a fost capul? (probabil ca raspunsul tau va fi "sub perna").cum pana mea sa faci sex neprotejat la varsta asta? ai scoala fata, esti inca un copil. daca esti gravida? ce faci? nu prea imi imaginez un copil care sa aiba grija de un copil.du-te la ginecoloc cat mai curand posibil!

| Fetitsalui a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine sunt sanse mici..ai si tu grija si foloseste prezervativ...sau ia anticonceptinale. Diane35 sunt bunee

| Elly7890 a răspuns (pentru Fetitsalui):

Sau logest dar intai ginecologul sa ii recomande ceva!