| anonim_4396 a întrebat:

As avea asa un fel de problema in relatie si nu stiu ce sa fac. Sunt de 2 ani intr-o relatie cu un baiat iar el este foarte gelos si nu are deloc incredere in mine. Acum 2 zile am fost sa imi cumpar ceva de imbracat cu o prietena pe care el nu o suporta deloc pentru ca fumeaza si umbla cu mai multi baieti si crede ca si eu o sa fac la fel ca ea, crezand ca ea ma invata dar pe mine nici macar nu ma intereseaza si nu prea sunt genul ala de persoana care sa fac anumite lucruri care nu imi plac. Dupa ce am plecat de la magazin, prietena mea a vrut sa mai iesim la un suc iar ea a mai chemat un baiat iar dupa ce a venit baiatul acela, iubitul meu a trecut cu masina si ne.a vazut pe toti 3 si a spus ca tipul ala este cu mine si ca il insel cu el, desi eu am mers in spatele lor si nu l.am bagat deloc in seama. Acum iubitul ma acuza ca il mint si ca l.am inselat chiar daca nu am facut asta iar el acum vreo 3 -4 luni m-a inselat cu o fata de la el din sat si ma mintea mereu. Nici macar nu stiu ce sa mai fac pentru ca de fiecare data cand ies cu fata asta mereu ne certam amandoi si spune ca ea ma invata doar la prosti si vrea sa ne desparta adica sa ma combine pe mine cu altul desi nu sunt genul de persoana ca sa accept asa ceva. De cele mai multe ori, adica mai mereu prefer sa nu mai ies nicaieri, doar cu el 1-2 ore ca sa nu ne mai certam si desi eu nu ies afara cu fetele, el iese cu baietii in sat sau chiar vine in oras, se duce in club. In general trec peste si accept totul pentru ca il iubesc foarte mult, la fel spune si el ca ma iubeste enorm...Imi puteti da niste sfaturi va rog?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Paraseste-l pana mai ai timp. Gelozia reprezinta o boala psihica incurabila. Viata alaturi de un bolnav psihico-mintal reprezinta un continuu calvar. Gandeste rational!

| SG1995 a răspuns:

Il iubesti, iti meriti soarta, daca ai putina demnitate sine da-i papuci.

| Emma30555 a răspuns:

Tu trebuie sa faci ce sti tu ca este corect. Daca tu stii ca prietenele nu ti afecteaza relatia nu trebuie sa renunti doar pentru ca el considera ca nu e bine pentru ca tu stii care este adevarul. Tu esti stapanul vietii tale. El este f gelos tocmai pentru ca el face anumite lucruri gen se uita dupa alte fete si considera ca si tu faci la fel. Trebuie sa discuti cu el si sa il faci sa inteleaga ca nu poti sa te izolezi de oameni doar ca sa nu fie el gelos. Depinde cum poti tu sa gestionezi situatia asta astfel incat sa iti fie bine si sa eviti conflictele. Daca il iubesti asa mult si esti dispusa sa il lasi pe el sa ti conditioneze iesirile in oras si cu cine sa fii prietena poti incerca dar sa nu regreti mai tarziu. Lui ii este teama sa nu intalnesti pe altcineva mai bun deci nu prea are incredere in el. Incearca o solutie de mijloc tu stii mai bine ce vrei.

| HazelEyes77 a răspuns:

Parerea mea e ca nu te iubeste doar ii place la nebunie sa te controleze si sa te santajeze emotional stiind cat tii la el. Nu te lasa calcata in picioare si folosita de unul bolnav de gelozie care stii ca n o sa se schimbe niciodata. Ai acceptat multe mizerii din partea lui e indeajuns. Convinge te tu singura ca nu merita sa ti pierzi timpul langa o persoana isi bate joc de tine si sentimentele tale si careia ii place sa fii mereu la cheremul lui. Sigur gasesti un baiat care sa te iubeasca sincer si sa te respecte. Fii puternica si pune punct relatiei asteia toxice. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand unul din vei foi face ceva ce nu este corect, are impresia ca si partenerul face la fel. Asa apare gelozia nejustificată, mania, certurile etc...

| BogdanBz a răspuns:

Inteleg ca gelozia apare atunci cand iubesti, insa daca deja incepi sa devii paranoic e grav. Tu ai de ales in cazul de fata. Daca il iubesti cu adevarat si vrei sa tii de relatia avuta, atunci renunti la anturajul avut si te dedici total relatiei voastre. Daca iti consideri anturajul mai important, atunci rentunti la el. E clar ca nu poti merge la doua capete si ca trebuie sa alegi ce e mai important pentru tine.