| Martyna030 a întrebat:

As avea nevoie de cateva sfaturi sau sugestii din partea voastra.
Am facut o intrerupere de sarcina iar la interval de 2 saptamani am avut contact sexual urmat de niste scurgeri insa fara flux. Intrebarea mea ar fi ce sanse sunt sa fi ramas insarcinata sau daca aceste scurgeri sunt normale si pentru cat timp ar trebui sa persiste. Mentionez ca nu a fost vorba de ejaculare in interior dar totusi am ramas cu cateva semne de intrebare.
Va multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti ramane insarcinata daca nu ati folosit prezervativ, dar nu va fi o sarcina normala.
Aceste scurgeri nu sunt normale, sunt determinate probabil de o infectie din cauza lipsei de igiena sexuala. Dupa un avort, relatiile sexuale sunt complet interzise 6 saptamani, interval absolut necesar pentru vindecarea superficiala a organelor genitale. Dupa aceste 6 saptamani, se face o noua consultatie ginecologic si doar daca medicul permite, se reincep contactele sexuale. nerespectarea acestei reguli minime de igiena sexuala duce la infectii si chiar complicatii serioase (rupturi, stenoze uterine). Trebuie sa te consulte urgent ginecologul care a efectuat intreruperea de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

In teorie s-ar putea instala o sarcina insa probabilitatea este foarte mica. in situatia in care sexul nu s-a finalizat cu ejacularein vagin sansele de sarcina practic devin 0 (ZERO). Acele scurgeri nu se pot considera "prea normale" de aceea te-assfatui sa te prezinti la un control ginecologic de rutina. Probabilitatea de sarcina este paractic inexistenta in prima luna de dupa avort. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Poti ramane insarcinata fara nici o problema.
Dupa chiuretaj este MUSAI sa faci pauza de la relatiile sexuale macar o luna.
Sangerarile nu sunt normale, pot fi rezultatul unor rani, leziuni...probabil nu s-a vindecat cum trebuie locul si a fost mult prea invaziv tot ce ai facut.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Nu are de aface faptul ca ai intrerupt sarcina. Poti ramane insarcinata, foarte normal. sIncer nu aveai voie cateva luni de la avort sa mai faci sex. Oricum, bafta! happy

| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi. Dar daca stii ca s a intamplat o data de ce nu utilizati niste metode de contraceptie.