| FetitzaCuOchiAlbastrii a întrebat:

Buna as dori sa aflu ceva. Cu ceva timp in urma am vrut sa aflu daca o sa rămân însărcinată. Mi-ati spus ca am fost la ovulație si ca o sa fiu. E mi-a venit menstruatia dar m-a tinut 3 zile nu 5 ca de fiecare data iar sângele nu a fost asa de inchis ca de obicei. Se poate sa imi vina menstruatia peste?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti poate spune nimeni ca vei fi insarcinata. Probabil ti s-a spus ca, fiind la ovulatie, sansa este mare.
Nu ne spui daca menstruatia a fost regulata (adica a venit exact in ziua calculata). daca nu, atunci e posibil sa fie o sangerare peste sarcina, dar nu este obligatoriu. Aparitia unei sangerari scade sansa de a fi insarcinata, dar nu inseamna 100% ca nu esti insarcinata. La 7 zile de la debutul sangerarii poti face un test de sarcina urmat de o vizita la ginecolog.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am explicat detaliat daca si in ce conditii ai putea ramane insarcinata, insa raspunsul s-a terminat cu urmatoarea fraza : ""Raspunsul este valabil DOAR in situatia in care ciclul tau menstrual este de tip REGULAT, in caz contrar daca ciclul este NEREGULAT atunci nu se poate formula un raspuns cert sau corect fiindca nimeni nu poate anticipa momentul in care incepe menstruatia. Multa sanatate!"" Am specificat clar "incepe menstruatia". In concluzie se poate considera ca este vorba de o menstruatie autentica chiar daca a fost mai scurta. Daca cantitativ menstra eliminata a fost suficient de insemnata chiar daca a tinut doar 3 zile este destul de greu sa fie confundata cu o menstruatie falsa, peste sarcina. Pentru a elimina orice dubiu poti sa iti faci un test de sarcina. Multa sanatate!