| cristinaxt a întrebat:

as dori sa stiu daca exifinul (tablete) interactioneaza cu anticonceptionalele yasmin? adica anticonceptionalul isi face efectul?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Bună Cristina,
în principiu în prospectul tuturor medicamente lor sunt scrise anumite substanțe cu care acestea interacționează. În cazul tău efixinul este un antimicotic, iar în prospectul de la Yasmin sunt citate anumite antimicotice și antibiotice care scad protecția anticoncepționalului pentru că interacționează cu enzimele implicate în metabolizarea sa.
Părerea mea este că trebuie să folosești și o altă metodă contraceptivă, prezervativul de preferat, pe perioada cât urmezi tratamentul cu exifin. Să nu întrerupi anticoncepționalul, le iei în paralel pe amândouă.

2 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Nu interactioneaza, insa exista efecte negative.

| fishix a răspuns:

Dupa o saptamana lu gagicamea ii curgea sange din pasarica in timp ce eram "in ea". pe langa asta au zi efecte negativetongue poti sa te faci cat o vaca dupa o perioada. nu`s bune