| wizzy a întrebat:

Buna,
As dori si eu sa va intreb ceva si daca se poate sa ma si lamuriti in legatura cu Pastila de a2-a zi(Postinor2), vreau sa stiu daca sunt sanse sau nu sa ramana insarcinata prietena mea(nu ne dorim nici unul sa se intample asa ceva)
In data de 15.09.09 la ora 24 si ceva am facut dragoste(sex) cu prietena mea, am folosit protectie, dar spre final s-a rupt prezervativul si am ejaculat inauntru(nestiind ca prezervativul se rupsese) dupa ce am vazut ce s-a intamplat, am fugit repede la o farmacie si am luat Postinor-2, prietena mea a luat prima pastila pe la ora 01in aceeasi noapte, dupa care pe ce-a de a 2-a pastila a luat-o dupa 12ore(exact cum scrie in prospect, adica la ora 13ziua),
Contactul sexual s-a intamplat inainte cu o zi sa ii vina menstruatia(are un ciclu putin neregulat), dar azi tot in data de 15.09.09(dupa-amiaza, asta dupa ce a luat ambele pastile cum era recomandat) mi-a spus ca i-a venit menstruatia(pentru ca ea avea deja durerile de burta de vreo cateva zile)!
As dori sa stiu daca se poate sa ma lamuriti, daca sunt sau nu sanse sa fi ramas insarcinata prietena mea, am motive sa ma ingrijorez?(oricum suntem destul de speriatii amandoi)
astept raspuns daca se poate, si cum as putea afla sigur ca nu o sa avem vreo surpriza?!
multumesc

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu a ramas insarcinata si daca va pasa vreunuia de sanatatea ei, in loc sa alergati la farmacie, alergati la ginecolog. Ginecologul v-ar fi spus ca ultima zi inainte de menstruatie are un risc minim de sarcina, risc care nu motiveaza administrarea Postinorului. Venirea ciclului confirma ce spun eu. Macar acum, in al doisprezecelea ceas, prietena ta ar trebui sa mearga la ginecolog (la sfarsitul sangerarii). Reactiile adverse ale Postinorului sunt multiple si severe si ginecologul ar putea-o ajuta sa minimizeze riscurile la care o expune aceasta bomba cu hormoni.

| CevaNormal a răspuns:

Hmmmmm, nu-i nimic, si eu am avut asa caz, si totul a fost ok,

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Staţi liniştiţi! Şansele unei sarcini sunt foarte mici. Erau foarte mici şi înainte să ia pastila şi au scăzut şi mai mult. Nu ar trebui să îţi facă probleme. Dacă vre totuşi să fie mai sigură să facă un test de sarcină după 21 de zile de la contactul sexual.

| Cryssy a răspuns:

Sa afli sigur ca nu o sa aveti surprize... poate sa faca un test la 21 de zile de la consumarea actului sexual. asta ca sa fiti voi siguri. dar daca i-a venit menstruatia este un semn ca nu a ramas insarcinata... sper ca nu am gresit cu nimic...

| yuli10 a răspuns:

Daca are un ciclu regulat ar trebui sa stiti ca perioada de ovulatie e intre 14 si 16 zile de la menstruatie, adica atunci e riscul maxim de a ramane insarcinata. daca i-a inceput menstruatia e clar ca nu e insarcinata, dar pe viitor fiti mai prudenti si aveti grija ca acele pastile nu sunt deloc recomandate; pana si farmacista ar trebui sa te anunte ca nu e sanatos ca o femeie sa ia acel tip de contraceptie si sa o evite pe cat posibil.

| justify a răspuns:

Aveti mare grija... din cate am inteles pastila de a 2 a zi este un risc mare de o sarcina extrauterina... dar cel mai bine e sa mearga la un consult medical...bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate iti spun 100% sigur ca nu o sa ramana! Stai calm si data viitoare foloseste caciulite mai de calitate. Vezi ca pastila de dupa, e recomandat sa o ia max de 2 ori pe an ca pot aparea complicatii altfel.

| hopeless1111 a răspuns:

Asa cum a zis si cryssy doar un test de sarcina facut dupa 2-3 saptamani poate fi sigur, dar ar trebui sa stati linistiti totul indica ca nu aveti ce nu va doriti, am folosit si eu pastila de a 2 a zi si am luat-o pe prima cam dupa 10 ore de la actul sexual si nu au fost probleme, oricum se zice ca este sigura cam 99% ca si alte metode de contraceptie dar fatul ca a luat pastila si are si menstruatie ar trebui sa va linisteasca.

| wizzy explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date, ne-ati mai linistit un pic, deci dupa spusele voastre, am inteles ca sansele sunt foarte mici, faza cu postinorul dupa ce s-a intamplat prostia, eram cam foarte speriati si primul lucru care ne-a sarit in minte a fost aceste pastile, azi mi-a spus ca o doare foarte tare burta si spatele, am intrebat-o daca a mai duruto asa de tare si alte datii cand i-a venit menstruatia, si mi-a zis ca da(deci dupa cum mi-a zis ea, durere din acestea a mai avut cand se apropia ziua menstruatiei). Efecte de la postinor la 24 de ore dupa ce le-a luat pe ambele pastile nu prea au aparut, un pic dupa prima pastila dimineata a fost ametita, mi-a zis si acum cu durerile astea de la burta(acum nu stiu de la ce poate sa fie, de la pastile, sau de la faptul ca i-a venit menstruatia), menstruatia ei normal ar trebui sa ii apara in data de 18 a luni, dar sa mai intamplat sa apara mai devreme sau mai tarziu cu 2-3 zile!
Deci concluzia, nu ar trebui sa ma agit prea tare, sunt sanse f. f. f. f. f. f. f mici sa fi ramaas insarcinata!? Iar in legatura cu testul de sarcina am vorbit si am zis sa-l facem peste 2-3 saptamani sa fim siguri ca totul este ok
multumesc incaodata pentru raspunsurile datehappy

| wizzy explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri, legat de "caciulite" marca care s-a rupt a fost Durex Performa, deci de acum inainte, eu ce-l putin am sa ma feresesc de asa ceva, inainte am folosit ExtraSafe tot de la Durex, si nu am avut nici o problema, dar cu Performa la a2-a cutie a "crapat" unu.Nici numai vreau sa aud de ele.
Numai Bine