| 6Lina6 a întrebat:

Am asa o intrebare, acum o saptamana am luat dupa o relatie de sex in care se rupsese prezervativul, indata am luat pastila de a doua zi, asta a fost in ultima zi de menstruatie, dupa 10 zile, azi dimineata m-am trezit, imi cursese sange, ce poate fi? Ma tem sa nu fiu insarcinata da nu are de unde, menstruatia mi-a venit regulat, si pana acum nu am avut accidente cu ruperea prezervativului.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste despre efectele negative ale pastileid e a doua zi!
Inainte sa fii luat bomba aia hormonala, trebuia sa te documentezi, ca acum vei avea efecte secundare pe urmatoarele 6-12 luni, iar ovulatia, perioada fertila si ciclul, vor veni aleator.

| extra99 a răspuns:

Din moment ce ai luat pastila de a doua zi, ciclul o sa se deregleze mereu, chiar si cu cateva saptamani, pentru ca aceasta iti afecteaza corpul si are o influenta asupra hormonilor. Deci, din moment ce ai luat pastila, nu este vorba de o sarcina.