| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu sfaturi, sugestii. Mi-a intarziat menstruatia 2 zile. Am simptome ca dureri de burta ca la inceput de menstruatie dar nimic. Ar trebui sa ma ingrijorez? Am avut relatie sexuala acum 2 saptamani si ne-am protejat. Ar putea stresul si faptul ca am facut efort fizic mare saptamana trecuta sa fie cauzele intarzierii(am citit undeva despre asa ceva)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Este din cauza stresului.
Ai dereglări hormonale, consumă seara ceai de creţişoară, îţi reglează menstra.
Te pup!

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca ai dureri de burta inseamna ca o sa ti vina menstruatia, cauzele intarzierii pot fi mai multe printre care dereglari hormonale, stres, receala si in cel mai rau caz sarcina[dar nu cred ca si in cazul tau]

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce v-aţi protejat, bănuiesc că aţi folosit prezervativ; dacă l-aţi verificat DUPĂ actul sexual să nu fie rupt, atunci NU ai cum să fi rămas însărcinată!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost şi alte întârzieri anterioare ( în trecut ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

De asemenea, durerile de burtă menţionate de tine pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

În plus, dacă acum 2 săptămâni ţi-ai început viaţa sexuală, atunci întârzierea se poate datora acestui aspect ( în general, PRIMA menstră după deflorare întârzie ).

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

Având în vedere că ai 20 de ani, NU sunt normale astfel de dereglări!

Chiar dacă îţi vine menstra săptămâna asta, după terminare ar fi bine să mergi la un control ginecologic, pentru o ecografie vaginală.

O seară frumoasă.