| anomis22 a întrebat:

as vrea sa ma lamuriti și pe mine în legatura cu ciclul menstrual..luna trecuta în oct pe 26 mi-a venit cm si a tinut 4 zile in noiembrie când trebuia sa imi vina nu mi-a mai venit mentionez ca am avut cm regulat niciodata nu mi s-a mai intamplat sa nu imi vina o luna. Ce crezi ca s-a întâmplat de nu imi vine si suntem în dec în 2 si tot nu mi-a venit. Specific faptul ca de o luna am venit în Spania are vreo legatura am facut un test si a iesit negativ dar tot nu imi vine, burta ma doare, sânii la fel si spatele dar tot nu stiu de ce nu imi vine? Te rog lamureste-ma si pe mine sunt f stresata, ast raspuns multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai amintit sa fi intretinut/avut contacte sexuale si de asemenea ai mentionat si faptul ca ciclul tau menstrual nu este unul regulat, se poate afima sau concluziona ca de fapt nu poate fi vorba de o intarziere deoarece in cazul c.m. neregulate nu se poate stabili lungimea ciclului si implicit nici momentul inceperii urmatoarei menstruatii. Durerea resimtita la nivelul abdomenului, a spatelui cat si a sanilor mai mult ca sigur fac parte din semnele premenstruale care preced de regula menstruatia in cazul multor femei. Totul se datoreaza raportului si echilibrului sau dezechilibrului existent intre hormonii femenini (estrogen si progesteron) care conlucreaza pe parcursul unui ciclu menstrual. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Am citit explicatiile suplimentare. In baza lor trebuie sa reformulez raspunsul. A aparut intr-adevar o intarziere in acest caz de circa o saptamana poate, spun asa aproximativ fiindca nu stiu ce lungime are de fapt/de regula ciclul tau menstrual. De asemenea, chiar daca ai intretinut relatii sexuale si au fost si neprotejate, dar s-au desfasurat in zilele din imediata apropiere a menstruatiei, teoretic probabilitatea formarii unei sarcini este foarte mica putandu-se afirma ca aproape inexistenta in cazul unui c.m. regulat, findca se stie ca ovulatia are loc cam pe la mijlocul ciclului si doar in acele zile se poate ramane insarcinata. Deci se poate aprecia ca intarzierea menstruatiei se datoreaza unei dereglari hormonale si in nici un caz din cauza unei sarcini ipotetice. Durerea de burta mai mult ca sigur face parte din semnele premenstruale si te sfatuiesc sa bei putina bere care are darul de a atenua foarte mult durerea premenstruala. De asemenea ceaiul de ghimbir face adevarate minuni deoarece dupa o cana de regula dispare durerea, cum se spune "ia durerea cu mana". Multa sanatate.

| anomis22 explică:

Eu am spus ca am avut cm regulat ca niciodată nu mi s.a mai întâmplat să nu.mi vinavină o luna de aceea ma mă tot iîntreb de ce nu imi vine..contacte sexuale am avut dar a fost în ultima zi a cm. neprotejat in primele 3 zile de la terminarea cm sm înțeles ca nu rămâi chiar dacă o faci neprotejat am făcut un test și a ieșit negativ dar tot nu imi vine cm ce crezi ca se întâmplă... încă cv acum de dimineață m.am trezit cu niște dureri sub burtă groaznice eeram f palidă mă luase nniște călduri mari și tremuram ce să fie oare? a fost oribil m.am speriat rău.te rog lamureste mă și p mn.ast rrăspuns mersi

| anomis22 explică:

Ai primit răspunsul meu?

| anomis22 explică:

Da am avut contacte sexuale în ultima zi a cm adică a 3 neprotejat am înțeles ca în primele 3zile după terminarea cm nu rămâi ..am mai făcut așa și nu am avut nici o problemă mi.a venit mereu la dată care trebuia ..eu am spus ca am avut mereu cm regulat ...niciodată nu mi s.a mai întâmplat să nu imi vină cm o luna și de aceea mă întreb de ce nu imi vine... testul a ieșit negativ ..care ar fi cauza de nu imi vine? Ce crezi? Inca ceva..de dimineața m.am trezit cu niște dureri groaznice sub burtă nu puteam să stau nici în picioare tremuram și aveam niște călduri mari stăteam ghemuită jos de durere ce să fie oare? m.am speriat rău nu am idee de ce am pățit ceva așa de rau. aștept răspuns te rog mult

| anomis22 explică:

Mulțumesc foarte mult ...m.am mai liniștit... sper să nu mai apară durerile alea groaznice ..si sper să imi vină odată ..multumesc