| Andreea92636 a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu si eu despre "perioada fertila" cum se poate calcula, in mare parte am înțeles cat de cat dar as avea nevoie de o părere, daca ciclul meu este de 26 de zile si contactul sexual a fost intretinut in ziua a 8 a, nu este in perioada fertila nu? Precizez ca a fost protejat cu prezervativ + verificare, se poate intampla ceva rau?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ginecolog sa te consulte si el sa te invețe sa calculezi perioada fertilă

| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu menstrual de tip REGULAT care se succede la 26 de zile, luna de luna, OVULATIA se produce la mijloc, in zilele 13-14, iar perioada fertila incepe cu 5 zile inainte de ovulatie, adica din ziua a 8-a pana in ziua 16-a.
Ovulul nefecundat poate rezista in corpul femeii 4-5 zile inainte de ovulatie.

Atata vreme cat ai toate partidele sexuale protejate cu prezervativ, nu sunt sanse de sarcina.

| dullcat a răspuns:

Buna.As putea sa jur ca am mai vorbit despre asta? Sau poate ca era alt user.

Gasesti aici cum se calculeaza si gasesti calculator online.Atat timp cat ai ciclul menstrual regulat, poti calcula. Daca il ai neregulat, atunci nu,.

https://www.reginamaria.ro/......ertilitate

https://www.medicover.ro/calculator-fertilitate/

| dullcat a răspuns:

Plus, ar trebui sa stii ca spermatozozii traiesc 3-5 zile dupa sex cu ejaculare in interior.Asta inseamna ca daca tu ai ovulatia pe data de 8 si faci sex pe data de 3, cu 5 zile inainte, nu e ok, fiindca vor supravietui destul cat sa se produca o sarcina dupa ce un singur spermatozoid fecundeaza ovulul eliberat. Aveti mare grija.

| GeaninaGeanina782 a răspuns:

Andreea eu iti recomand sa iti instalezi aplicatia Flo sau Calendarul meu, aplicatiile de genu iti pot calcula perioada fertila, cand iti vine menstruatia etc

| Andreea92636 explică:

Daca menstruatia mi-a venit pe 31 seara, se calculeaza si ea nu?