| moldoa12 a întrebat:

Buna, au trecut 5 zile de cand prietenei mele i-a intarziat ciclul si am facut azi 2 teste, ambele negative. A avut crampe foarte dureroase insa nu a venit deloc nici o secretie. Este pericol de sarcina?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sune-i prietenei tale ca a racit, pentru ca nu poarta sosete in adidasi. Testele de sarcina se fac dupa 2-3 saptamani de la ultimul raport sexual neprotejat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Atunci cand se formeaza si instaleaza o sarcina in uter, in acel caz d.p.d.v. teoretic NU mai apar nici cele mai mici dureri sau stari de disconfort. Crampele musculare mai mult sau mai putin dureroase apar in muschii uterului sub actiunea prostaglandinei, o substanta care este secretata de organismul femeii cu cateva zile inainte de momentul pornirii menstruatiei. Prostaglandina are rolul de a provoca contorsionarea muschilor uterului, cu scopul de a fi desprins endometrul in vederea eliminarii acestuia din organism sub forma unui amestec de mucoase, resturi de tesut, si sange menstrual. Fiindca cele 2 teste de sarcina au avut rezultatul negativ, chiar daca au fost facute mai devreme cu 2-3 zile fata de data optima coroborat cu simptomele premenstruale evidente, se poate aprecia ca in zilele urmatoare in mod sigur va porni menstruatia. Multa sanatate!