| anonim_4396 a întrebat:

Azi trebuie sa mi vina ciclu conform după calendar. Luna trecuta mi-a întârziat deci e posibil și acum.. Dar am o secreție alba urat mirositoare. Nu înțeleg. De obicei am secreții dar azi e multa și mai și miroase. Sțiu ca am candida. Și fac tratament cu canesten. Poate o sa vina ciclu azi? Vreau răspunsuri. Mulțumesc.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Mai mult ca sigur, poate fi vorba de o infectie microbiana sau fungica in plus fata de candidoza si din acest motiv ar trebui sa fii consultata ginecologic cat mai repede pentru a se putea determina natura infectiei in vederea prescrierii tratamentului adecvat. Cu cat te vei prezenta mai repede la controlul medical cu atat vei avea mai putin de suferit. Multa sanatate.

| EvaTramell a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am fost la medic. Sper sa mI vină să nu mi mai întârzie. Dacă o sa mi întârzie mă voi duce la medic sa mi dea ceva pentru reglare. Am fost operată de chist și în primele 2 luni mi-a venit normal și dupa aia de luna trecuta tot îmi întârzie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EvaTramell):

Pentru reglarea menstruatiei cea mai putin "invaziva" metoda si absolut fara efecte secundare este Inelul contraceptiv pe baza de hormoni NuvaRing. Vezi materialul urmator: http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/

| EvaTramell a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu știu. Test de sarcina am făcut și e negativ. Dar nu înțeleg de ce tot îmi întârzie. Eu am luat ac și atunci știam când îmi vine, dar nu am mai luat, am fost și operata și mi s-a dereglat cu totul. Cred ca trebuie sa mă duc la medic. Nu mai suport. Mă simt așa nervoasa tot timpul când știu ca nu mi vine la timp. sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EvaTramell):

Acel inel hormonal regleaza ciclul menstrual exact ca si in cazul folosirii pastilelor AC cu diferenta ca fata de pastile inelul nu provoaca absolut nicio reactie adversa sau efect secundar. De asemenea modul de folosire este extrem de simplu, costa doar 48 de lei, deci ai putea sa-l incerci macar o luna sau doua.

| EvaTramell a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Și acel inel hormonal te protejează de sarcina? Și cum se folosește. Sincer as vrea sa iau iarăși ac dar medicul mi-a interzis.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EvaTramell):

Gradul de protectie al inelului de 99, 6 % este superior pastilelor AC care ofera o protectie de circa 99%. Se introduce in vagin si se lasa acolo 21 de zile perioada in care va elimina continuu hormoni ce nu permit formarea ovulului deci nici producerea sarcinii. Dupa trecerea celor 21 de zile se scoate si se arunca. in urmatoarele 1-2 zile se produce ovulatia si imediat menstruatie. dupa trecerea a 7 zile in ziua a 8-a se introduce un nou inel in vagin pentru o noua perioada de 21 de zile, dupa care urmeaza acelasi procedeu. Astfel se regleaza ciclul menstrual la 28 de zile si se asigura CEA MAI MARE PROTECTIE contra formarii unei sarcini dintre toate metodele cunoscute si folosite la ora actuala.In materialul trimis sunt mai multe filme scurte documentare despre modul de folosire.Citestesi acest material http://www.csid.ro/......v-9562262/

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EvaTramell):

Materialul este scris de D-na Dr. Ruxandra Dumitrescu, medic primar obstetrica - ginecologie, este recunoscută la nivel naţional şi internaţional ca expert al metodelor avansate de tratament al infertilităţii. http://www.csid.ro/specialisti/dr-ruxandra-dumitrescu-11574082/

| sooome a răspuns:

Ciudat e faptul ca intrebarea e pusa de un baiat, conform numelui tau.

| EvaTramell a răspuns (pentru sooome):

Sunt fata. Nu sunt băiat.

| sooome a răspuns (pentru EvaTramell):

Atunci imi cer scuze.

| JokerAlex a răspuns:

Branza de zimbru laughing)