| amandinaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna buna TPU! Am o intrebare si eu: eu am menstruatia in general de 31-32 de zile. Am facut sex cu prietenul meu in perioada fertila, protejat, insa prezervativul s-a spart (asadar a fost mai mult neprotejat decat protejat). La 3 ore de la contact am luat postinor 2. Acum o saptamana au inceput sa ma doara sanii teribil. Am dureri de ovare uneori si dureri lombare. In seara asta am observat o scurgere foarte usoara rozalie si sunt destul de speriata. Poate fi vorba de sangerarea de implantare? Chiar daca eu am avut simptome de menstruatie? Sa ma sperii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,,am o intrebare si eu: eu am menstruatia in general de 31-32 de zile''.
MENSTRUATIA (sangerarea) de obicei are durata de circa 3-5 zile.
CICLUL MENSTRUAL poate sa aiba lungimea ca numar de zile cuprins intre minim 21 zile (cel mai scurt ciclu ovulator posibil) si 35 sau chiar si de 42 de zile in cazul ciclurilor lungi sau foarte lungi.
''... la 3 ore de la contact am luat postinor 2. acum o saptamana au inceput sa ma doara sanii teribil. am dureri de ovare uneori si dureri lombare.''
-- Doar daca, pastila contraceptiva Postinor2 a fost folosita cu 1-3 zile inainte de ziua/data in care urma sa se produca OVULATIA, numai in acel caz efectul sau privind eficienta sa este maxima.
-- Daca pastila contraceptiva este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore dupa producerea "accidentului", (ruperea prezervativului, sex neglijent), in acel caz eficienta contraceptiva a pastilei Postinor2 este de circa 95%. Se apreciaza ca eficienta ar fi cu atat mai mare cu cat este mai rapid administrat, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in timpul perioadei fertile a ciclului menstrual. Cu cat este mai mic intervalul dintre ''accident'' si momentul administrarii pastilei, cu atât sansa de a fi evitata aparitia sarcinii nedorite este mai mare. Eficienta pastilelor contraceptive : Escapelle si Postinor2 scade cu cat numarul de ore creste, dupa cum urmeaza :
- Folosit in termen de 0 - 24 de ore - eficacitatea este de 95%,
- Folosit in intervalul 25 - 48 ore - eficacitatea scad la 85%,
- Folosit in intervalul de 49 - 72 ore - eficacitate este de 58%.
Poate exista si posibilitatea sa nu fie eliminata sarcina si aceasta sa se dezvolte in continuare, numai/doar in cazul in care sarcina exista deja/era formata in momentul in care era administrata pastila contraceptiva.
Fiindca pastilele contraceptive au in continutul lor o cantitate imensa de hormoni, care dupa administrare deregleaza in foarte mare masura activitatea hormonala proprie si din acest motiv in unele cazuri pot sa apara cele mai diverse stari de disconfort, dureri, scurgeri de secretii, etc.
Se poate aprecia ca in situatia descrisa, in proportie de peste 98-99% aparitia sarcinii a devenit imposibila. Multa sanatate!