| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cred ca am o infectie vaginala, probabil transmisa prin contact sexual deoarece am scurgeri de culoare verde-galbui si un miros puternic neplacut. Farmacista mi-a recomandat ovule Canesten-gyn 3 si am auzit eu de niste remedii facute acasa cu bicarbonat si musetel. Ce parere aveti, sau daca imi recomandati alte pastile mi-ar fi de ajutor.
*Voi merge la ginecolog dar undeva prin luna mai deoarece ginecologul meu este in concediu medical, iar pana atunci nu as vrea sa raman cu infectia netratata

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este o infectie vaginala, mai repede este o BOALA cu TRANSMITERE SEXUALA posibil: trihomonas, clamydia
sifilis, gonoree (sculament) samd.

Urgent la medicul GINECOLOG sau de boli Dermato-Venerice, sa-ti faca investigatii medicale si sa-ti dea tratament adecvat, pentru tine si partnerul de sex.

Tratamnetul se face concomitent de catre ambii parteneri de sex, iar seexule ste interzis pe toata perioada tratamnetul, pana rezultatele de la analize ies negative.

Noi nu-ti putem recomanda nimic, pentru ca nu stim exact cu ce boala ai fost tu infectata, fiindca aceste scurgeri sunt prezente in mai multe boli si sunt tratamente total diferite la fiecare boala in parte.

Nu are importanta ca ginecologul tau este in concediu sau plecat pe luna, fiindca sunt cel putin 100 de medici in fiecare oras din Romania, care te pot consulta si face analize, deci scuze nu ai, sa nu mergi la medic!
daca tii la sanatatea ta, nu mai cauta scuze ci mergi de urgenta la medic si pe viitor, nu mai accepta sex fara prezervativ, mai ales cand barbatul are sex neprotejat cu mai multe femei si ia boli de la ele.