| Marbella188 a întrebat:

Daca azi a fost ziua ovulatiei și s-a rupt prezervativul dar el nu s-a terminat deloc, exista vreun risc? Ar trebui sa iau ceva pastila sau?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspuns corect este - NU si se bazeaza pe un fapt cat se poate de simplu si anume: Ovulul eliberat din foliculul ovarian dupa ce ajunge in trompa uterina pentru a se transforma intr-o viitoare sarcina trebuie sa fie fecundat in urmatoarele 8-12 ore de catre un spermatozoid care poate sa provina numai din sperma autentica. Daca partenerul de sex este suficient de experimentat incat reuseste de fiecare data sa-si retina perfect ejacularea, in acel caz in astfel de situatii formatea sarcinii devine imposibila. Pe acest principiu se bazeaza metoda de protectie a coitului intrerupt, practicata de destul de multa lume mai ales in mediul rural. Si cu toate acestea probabil ca aproape nimeni dintre cei care o practica nu s-au gandint macar vreodata sa foloseasca acea nenorocita pastila de a 2-a zi findca din ''NIMIC'' nu poate sa se formeze ceva. Multa sanatate!

| Marbella188 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspuns. Oare e posibil sa ejaculeze de mai multe ori si sa nu isi dea seama? Adica el mereu ejaculeaza dupa ce iese din mine, in prezervativ.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu, la ambele intrebari

| Andreeush a răspuns:

Nu cred ca e nevoie de pastila.
Data viitoare fiti mai atenti.

| AndreeaDeea210 a răspuns:

Daca esti suta la suta sigură că el nu a ejaculat in tine nici un pic atunci nu ai cum sa rămai.Dar daca nu esti sigură si nu ti ai dori vre o sarcină mai bine i-a pastile

| Curva1998 a răspuns:

Si eu am patit asta nu e nevoie sa iei nimic