| Aliiiiiina7890 a întrebat:

Urgent... Eram în ziua ovulatiei si am facut sex protejat, el a terminat și apoi s-a spălat, iar peste vreo 20 de min am inceput sa facem din nou tot protejat, însă la un moment dat el si-a scos prezervativul si a bagat-o câteva secunde fără...nu a terminat și nici nu era pe aproape să termine. Exista vreun risc de sarcină? Ar trebui să iau pastila de a 2-a zi?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred, să fii maxim de ghinionistă să se fi scurs vreun lichid atunci dar teoretic nu

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista risc de sarcina, fiindca avea sperma pe teava, ramasa de la partida anterioara. Spalatul pe afara nu curata si pensiul la interior, unde exista sperma ramasa de la partida anterioara.
Nu am sa inteleg totusi, care-i logica sa scoti prezervativul, riscand cu buna stiinta, o sarcina?
Mie mi se pare ca baiatul asta nu da doi bani pe sanatatea ta! Important pentru el, este sa-si satisfaca madularul din panataloni, fara sa-i pese daca alticineva va suferii dupa actiunea lui egoista.

| Aliiiiiina7890 explică (pentru Violleta2022):

Stabilisem s-o facem cu prezervativ, el l-a dat jos fara sa ma anunte sau ceva si nu mi-am dat seama imediat... oricum ne-am certat pe tema asta. Ar trebui să trec peste? Acum nu prea mai am incredere in el...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aliiiiiina7890):

S-ar putea sa te coste o sarcina, nepasarea asta a lui, pentru ca erai in plina perioada fertila, iar el avea deja sperma pe teava, de la partida anterioara.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intro asemenea situatie totul depinde pur si simplu atat de noroc cat si de sansa fiindca au existat 2 dintre conditiile obligatorii si necesare pentru a se putea forma sarcina si anume
1.) ai fost in cea mai fertila zi, posibila a ciclului menstrual
2.) daca s-a produs ejacularea si pe urma in urmatoarele 2-3 ore dupa producerea ejacularii barbatul NU urineaza atunci in mod sigur in uretra penisului intotdeauna ramane o numita cantitate de sperma lipita de peretele uretrei. Sperma ramasa in uretra de regula dupa ce trec in jur de 10-15 minute, intra intr-un proces natural de fluidizare si sperma devine din ce in ce mai apoasa si incepe sa se scurga/prelinga in mod continu, practic insesizabil din uretra penisului in urmatoarele 2-3 ore.
In timpul acelor cateva secunde : '' însă la un moment dat el si-a scos prezervativul si a bagat-o câteva secunde fără...nu a terminat și nici nu era pe aproape să termine.'' in mod logic se poate aprecia/considera ca a existat posibilitatea reala si certa ca o cantitate extrem de mica/infima de sperma sa fi putut sa ajunga in vagin. Intr-o cantitate de sperma extrem de mica de marimea unei gamalii de ac (cu gamalie) exista cateva sute sau mii (zeci de mii) de spermatozoizi dintre care numai unul singur este suficient sa ajunga in uter in ziua ovulatiei.
Posibilitatea si gradul de risc il poti evalua si singura si din acest motiv o las la aprecierea ta. Multa sanatate!

| Aliiiiiina7890 explică (pentru corbulalbrosu):

Dacă a urinat dupa primul număr, putem exclude sansa de a rămâne însărcinată? Mă gândesc c au fost doar câteva secunde...chiar sunt îngrijorată.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Aliiiiiina7890):

Numai daca intre cele 2 acte sexuale succesive, partenerul tau de sex a urinat, doar in acel caz a fost eliminata toata cantitatea de sperma ramasa in uretra si au disparut spermatozoizii, incat sa nu mai existe posibilitatea de a se putea forma sarcina.

| Aliiiiiina7890 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Bernardus a răspuns:

N-are sens sa iei pastila de a doua zi daca nu si-a dat drumul in tine

| Ovidadaudinbuci223 a răspuns:

Nu. totul va fi ok. ai incredere in parteneruu tau.:*: