| ivanluminita5444 a întrebat:

Buna! Daca iau cervugid ovule vaginale, pot ramane insarcinata in aceeasi luna in care fac tratamentul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pe toata perioada cat iei tratament cu cervugid este INTERZIS SEXUL ca nu se mai vindeca rana si infectia locala!

Da, poti ramen gravdia in timp ce faci tratamnet cu cervucid, (fiindca acela este un tratament antibacterial, care nu te protejeaza impotriva unei sarcini) dar NU este indicat sa ramai gravida in timp ce iei cervugid, fiindca este toxic pentru fat.

Folositi cu incredere PREZERVATIVUL ca te protejeaza atat de sarcini nedorite cat si de boli cu transmitere sexuala.

1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

"Indicatii:
Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
CERVUGID ovule nu trebuie administrat în timpul sarcinii, cu excepţia cazului în care medicul dumneavoastră consideră că este absolut necesar."

https://comenzi.farmaciatei.ro/......si-p301139

Deci tu vrei sa ramai insarcinata ai aceeasi luna.
Cel mai corect vorbesti cu medicul care ti-a precris ovulele.