| Maria400 a întrebat:

daca mi-a venit menstruatia de trei ori pana acum (cantitate destul de mare, acelasi flux, numar de zile 5-6, ca intotdeauna) ar putea fi vreun risc de sarcina? mentionez ca nu am mai avvut vreun contact in acest timp. ma ingrijoreaza pentru ca mi-a intarziat deja 4 zile, desi am simptome premenstruale, si o prietena mi-a zis de menstruatia in sarcina.

*nu am avut niciun simptom de sarcina si nici vreo modificare. am facut si un test de sarcina la 21+zile de atunci si mi-a iesit negativ. ar trebui sa mai fac unul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ultimele 3 cicluri menstruale s-au finalizat prin menstruatii pornite la data normala si toate sangerarile au fost similare cu menstruatiile anterioare, se poate afirma fara a gresi ca este imposibila prezenta/existenta unei sarcini in aceste conditii. Este demonstrat stiintific ca inceperea menstruatiei se produce INTOTDEAUNA doar pe baza activitatii hormonale. Menstruatia nu poate fi nici indusa, nici provocata in avans sau intarziata deoarece acest proces este de natura strict hormonala si este coordonat/se produce involuntar de vointa noastra. In fiecare ciclu menstrual glandele endocrine produc 2 hormoni femenini, estrogen si progesteron care participa la procesele necesare procreerii in organism, precum si la producerea reinoirii periodice a acestui mecanism prin menstruatie in cazul in care nu se realizeaza fecundarea ovulului din ciclul respectiv. Hormonii vor permite si vor activa procesul de pornire a mecanismul menstrual doar in cazul in care fecundarea ovulului nu s-a produs si implicit nici nidatia si astfel vechiul endometrul "imbatranit" si devenit inutil se elimina din organism si astfel se sfarseste respectivul ciclu de procreere. Rezulta ca MENSTRUATIA reprezinta INTOTDEAUNA inceperea unui NOU ciclu menstrual. Prin MENSTRUATIE se elimina vechiul ENDOMETRU devenit inutil in organism (se face curatenie cum s-ar zice) pentru a se face loc liber in UTER in vederea reinceperii unui nou ciclu de reproducere. Astfel procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina, confirmat si de testul de sarcina efectuat. Efectuarea unui alt test de sarcina in prezenta situatie este inutila. Intarzierea actuala se poate datora unei dereglari hormonale de moment. Multa sanatate.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul tau ginecolog, nu m ai amâna vizita. Ce vârstă ai?