| onetwothree a întrebat:

dau funda. Trec printr-un moment greu, am atacuri de panica la aflarea unor vesti si reactionez foarte urat. S-a agravat cand m-am despartit de iubitul meu dintr-o prostie, iar el se poarta indiferent. Acum suntem impreuna, dar el e rece, si se poarta urat. Nu prea il intereseaza ca ma doare comportamentul lui si imi face rau. Mi-as dori din tot sufletul sa nu mai fie asa de indiferent, si sa am un sprijin si afectiunea lui. Il iubesc, si zice ca si el ma iubeste. Stiu ca si el e stresat, si l-am facut sa treaca prin multe la o varsta cam mica (18 ani), dar chiar mi-as dori sa il fac sa inteleaga ca ma raneste, si ca sa trec peste problema asta am nevoie si de sprijinul lui, nu doar psiholog si medicamente. Cum as putea sa il fac sa inteleaga? Am incercat sa ii explic, el e nervos, imi raspunde dur, urat si direct, nu are rabdare, ma evita, prefera sa se ocupa de teme in loc sa ma asculte cateva minute si sa imi explice frumos, ca sa nu mai fiu ingrijorata. Imi ajunge celelalte motive de stres pe care le am, chiar mi-as dori sa fie el "scaparea" aceea de griji. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Fi realista,singura scapare a problemelor tale esti tu.
Cu tot respectul iti zic ca esti:o fata nesigura,isterica,geloasa,panicata care se streseaza din orice dar esti si dependenta,dependenta de prietenul tau.Ele este tot universul tau, tu ai nevoie de aprobarea lui la fiecare pas pe care vrei sa faci.L-ai obosit, nu mai vrea sa stie de problemele tale, nu stiu de ce sta cu tine din mila, afectiune, abijnuinta sau ajutor.Va face-ti rau unul altuia.O relatie trebuie sa se bazeze pe incredere, siguranta, armonie, etc.

Schimbarea depinde doar de tine, nu ai nevoie de el si de nimeni alticineva.Mobilizeaza-te,mentalizeaza-te sa te auto -controlezi in orice situatie.Citeste carti de auto.control si dezvoltare personala.Iar cand simti ca ai un atac respira si inspira, batete usor cu palma in piept pana te calmezi.Nu te mai lasa impulsionata de primul gand negativ care iti trece prin minte.
tu poti singurica sa iti schimbi situatia, pentru ca el poate pleca in orice moment.De tine depinde daca vrei sa fi persoana:sigura pe ea, calma, hotarata.etcFi dependenta de tine, fi independenta.Ai nevoie de m, ai multe sfaturi lasa.mi mesaj.

6 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Exista doua variante: ori inca nu si-a dat seama de cata nevoie ai de el, ori nu te iubeste cu adevarat.
Daca esti sigura ca i-ai explicat destul de bine, inseamna ca nu are rost sa mai continui relatia asta. Daca nu, poate ar mai trebui sa mai incerci.

| Neinteresantul a răspuns:

Pai, draga onetwothree, pentru tine ce inseamna despartirea? Doar un cuvant? Aici sunt un pic rautacios, dar, n-veati cum sa va despartiti din moment ce n-ati fost niciodata impreuna. E normal sa-si vada de lucrurile lui, de viata lui, sa faca ce vrea. doar e relatie pe internet. Dragostea tine 3 ani, eu m-am convins de asta, dar dupa 1 an si jumatate deja incepe sa scartaie. Am avut si eu o relatie pe internet, a fost frumoasa. dar s-a terminat urat. Atacurile de panica sunt normale, nu o sa le mai ai la un momentdat. Dar daca tot v-ati despartit, pune "teoria" in practica. Daca vrei, da-mi add pe skype sau pe messenger, stau destul de mult pentru ca n-am ce face. Am patit si cam ce patesti tu acum, dar mai rau. Voi incerca sa te ajut si sa-ti tin "companie".

ID: neinteresantul

| mikilaina a răspuns:

Buna, Poate ca ar trebuie sa vorbesti cu un psiholog despre problema ta, mai ales ca spui ca reactionezi foarte urat, inseamna ca ai nevoie de ajutor specializat. Iti trimit un articol care sper sa te ajute putin http://www.topexperti.ro/......panica_685 Iar daca ai intrebari suplimentare, ai nevoie de indrumare nu ezitati sa contactezi psihologul. Numai bine

| girly18 a răspuns:

Buna. Eu te sfatuiesc sa incerci sa te desparti de el, sa vada cum e, nu sa te desparti de tot. Doar sa incerci sa il ranesti putin pentru a'si da seama ca a gresit si ca trebuie sa fie acolo langa tine daca te iubeste. Nu stiu cum poate spune ca te iubeste daca el nu te asculta; trebuie sa vorbesti f serios cu el sau cum am mai spus, incearca sa te desparti de el si vezi daca are vreo reactie, daca il doare. Este cam complicat din moment ce tu tii la el. Trebuie sa incerci sa il schimbi prin orice mijloace. Nu il lasa prea mult timp asa pentru ca se va invata rau si nu isi va mai da seama niciodata de greseala lui. Schimba'l acum pana nu e prea tarziu. Pupici!

| onetwothree explică (pentru girly18):

M-am despartit odata de el, si dupa a devenit indiferent. Dar zice ca ma iubeste, desi nu tare ma simt iubita. Nu pot sa ma despart de el, fiindca il iubesc si momentan nu mai am nevoie de inca un soc mare in viata. Nu stiu ce sa fac

| LoredanaP a răspuns:

Buna! Sper ca s-au rezolvat problemele tale intre timp... daca doresti sau mai citeste cineva aceste randuri si simte ca se confrunta cu aceleasi probleme, eu recomand consultarea unui psiholog. Si eu m-am aflat in situatii similare, am trecut printr-o depresie in urma despartirii de prietenul meu, plus probleme cu jobul si lipsa unor prieteni apropiati... cineva din familie mi-a recomandat pe Dna. Psiholog Mina care m-a ajutat nespus de mult! E o persoana foarte bine pregatita in domeniu, este tanara si am putut comunica cu ea foarte usor, e calda si intelegatoare. Acum ma simt mult mai bine si m-am putut bucura de sarbatori exact asa cum ma bucuram in copilarie. Am reusit sa imi fac cativa prieteni cu care ma inteleg foarte bine si care imi sunt alaturi. Ii multumesc si o recomand cu multa incredere. ii puteti scrie la adresa de mail contact@psihoterapeutmina.ro sau la telefon 0724 510 687