| onetwothree a întrebat:

dau funda. As avea nevoie de sfatul vostru. Iubitul meu e indiferent de cand m-am despartit de el dintr-o prostie, mi-am cerut iertare si l-am rugat sa se intoarca la mine, de 2 ori. A doua oara a acceptat. Dar de atunci se poarta foarte ciudat cu mine, mereu e indiferent si distant si nu pare sa ii pese de mine. Eu am acum o problema de sanatate, tulburare anxioasa cu atacuri de panica, am devenit asa de cand m-am despartit de el, a fost o trauma. Dar el se poarta tot mai urat. Acum 2 zile a fost mai iubitor, dar dupa am avut un alt atac foarte urat si de atunci se poarta si mai indiferent. Si-a inchis telefonul, nu imi zice ce face, pe unde e, tot evita raspunsul, ma evita pe mine, imi zice lucrurile foarte urat si foarte direct(el nu facea asta inainte), promite ceva si nu se tine de cuvant. Eu nu reusesc sa ma concentrez sa imi fac temele, fiindca mereu ma gandesc cum se poarta el de indiferent cu mine. Eu il iubesc, si el zice ca ma iubeste, dar nu inteleg de ce e asa... Chiar ma doare indiferenta lui si imi inrautateste starea. Zilele astea am sa apelez la un psiholog, dar el tot urat se poarta cu mine...Inainte eram cea mai importanta pentru el, acum prefera sa faca altceva, numai cu mine sa nu fie(si imi zice chestiile astea direct, in fata).Tin sa precizez ca e o relatie la distanta de 2 ani (v-as ruga sa nu imi spuneti ca nu merge o relatie la distanta, eu inca sper). Va multumesc!

8 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Eu zic că cel mai bine e să îl pui să aleagă sincer dacă mai vrea să continue relaţia sau nu.şi dacă vrea, atunci să îşi schimbe atitudinea. Dacă nu, să nu o mai lungească şi să fie sincer, o să fie greu, dar poţi să treci peste..Baftă!

| onetwothree explică (pentru Tmcn):

Sincer, in momentul acesta nu prea as suporta sa aflu daca imi zice "nu". MI-a zis ca mai vrea sa fie cu mine, dar vrea sa am grija de mine singura, si cred ca de asta tot incearca sa ma indeparteze, sa nu mai depind de el. Adica sa nu depinda fericirea mea si starea mea de bine, de vorbele lui. Dar totusi, e normal sa nu dai intr-o relatie putin sprijin cand stii ca partenerul trece printr-un moment greu?

| Tmcn a răspuns (pentru onetwothree):

Sincer, nu e normal..probabil îi e milă de starea ta de sănătate şi de aia te lasă să te agăţi de el.Cel mai bine e să ştii sincer ce vrea el şi să accepţi aşa cum e acum decât să te mai chinui cu relaţia şi să fie mai greu mai târziu.

| RapMusic a răspuns:

Clar... daca este relatie la distanta nu prea are. rost si eu am avut o relatie la distanta de anul trecut si acum tine. dar totul depinde de partenerul tau. si bineinteles si de tine. Eu l-as intreba de ce se poarta asa cu mine? ce ce i-as fi gresit si l-as mai intreba. daca nu cumva are pe alta sau ii place de alta ori faci asa ori te intalnesti intr-o zi cu el si vb. mai pe indelete
daca continua sa se poarte tot asa alta explicatie nu e decat ca are pe alta sau ca ii place de alta. ori daca are niste probleme de sanatate si el...totul e posibil
funda?

| onetwothree explică (pentru RapMusic):

Mi-a zis ca e foarte stresat, ca are probleme, si ca e si ingrijorat ca eu sunt asa si reactionez asa. Cu ce i-am gresit a fost sa il supun la atacurile mele de panica. Nu stiu ce sa fac sa nu mai fie el asa, sa aiba rabdare cu mine si sa nu mai fie indiferent, sa imi dea putina afectiune. M-ar ajuta enorm sa stiu ca macar il am pe el, pe langa atatea probleme. I-am zis asta, dar el tot incearca sa ma faca sa ma descurc singura. Si nu inteleg de ce...

| RapMusic a răspuns:

Da incearca sa te faca sa te faca independenta poate tu esti o persoana care depinzi de cineva
La mine nu face asa... eu de ex. am o problema la coloana si mi-e frica sa-i zic. si am incercat prin a ii spune ca am cancer ( dar NU AM doamne fereste ) si m-a acceptat asa apoi i-am spus ca este o gluma s-a suparat putin dar ia trecut
deci nu ar trebui sa fie nici la tine o problema
funda?

| onetwothree explică (pentru RapMusic):

Eu mereu am tendinta sa depinde de o persoana si mai ales cand sunt bolnava. Deci spui ca motivul comporamentului sau, este fiindca incearca sa nu fiu dependenta de el si sa pot sa am grija de mine si singura?

| RapMusic a răspuns:

Da
funda?