| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile mi-am inceput viata sexuala neprotejat deoarece am avut dureri foarte mari si am acceptat asa ca sa imi fie mai usor( proasta alegere). De atunci am tot sangerat cate putin fara alte dureri. Azi am inceput sa am usturimi si înțepături cand urinez. E doar o infecție urinara sau ceva mai grav? Medicul ginecolog imi poate da tratament pentru infecție urinara?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea vietii sexuale prin asa numitul sex de dezvirginare este indicat sa se produca intotdeauna doar cu folosirea prezervativului deoarece substanta cu care este tratata va usura penetrarea vaginului, iar durerea se reduce foarte mult dupa anumite pareri chiar la 1/4 fata de cea resimtita in cazul in care nu se foloseste prezervativul. De asemenea prin folosirea prezervativului se elimina posibilitatea de a se naste o sarcina si de asemenea transmiterea unei infectii dau a unor BTS-uri. Deoarece disconfortul amintit a aparut dupa trecerea a cateva zile de la data intretinerii sexului, probabil fiind vorba de perioada de incubatie, reiese ca este posibil sa fie vorba de o infectie a tractului urogenital. Doar medicul ginecolog pe baza unor analize specifice este in stare sa-ti dea un diagnostic rapid si corect, urmat de un tratament bine ales. De asemenea iti poate recomanda in paralel si aplicarea regulilor minime de igiena genitala si sexuala, care sa aiba consecinte favorabile pe termen lung. Intr-un astfel de caz vizita medicala si consultatia ginecologica este obligatorie. Multa sanatate!

| ManTheMan8 a răspuns:

Gandeste-te ca daca pui urina pe o rana, te va ustura. Himenul tau e rupt, deci practic e o rana, iar pana se vindeca, te va ustura un pic cand urinezi. Iti va trece, nu e nimic grav.

| Adelin_Denis_1999 a răspuns:

Așa a murit și bunicu când a refuzat să dea portofelu