| AℓℓeAℓℓexa a întrebat:

^^ De ceva vreme am intrat in depresie...Si nu stiu cum sa ies din asta. Incep sa plang foarte des fara sa stiu de ce(mda,par cam nebuna), stau mai mult sigura iar eu nu vreau sa vorbesc cu parintii despre asta. Cum pot scapa de depresie? sad

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai periculos lucru in cazul unei depresii este tendinta de auto-izolare. Omul este o fiinta sociala care are nevoie de comunicare, relatie cu alte persoane. Deci, mai ales atunci cand te simti prost, trebuie sa apelezi la ajutorul altor persoane, chiar si doar simpla prezenta a acestora fiind un mijloc de a ameliora efectele depresiei.

| MrSpooky a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de depresie cat timp parintii nu stiu...
De ce zic asta? Fiindca daca spui unui prieten el nu iti ofera prea mult ajutor...
Eventual sa zicem ca te intelegi mai bine cu tatal tau, il tragi deoparte si ii explici tot ce ai pe inima.O sa te simti mult mai bine.

| Oana92 a răspuns:

Depresia nu trece de la sine.Ai nevoie de ajutor specializat.

| pietrean a răspuns:

De unde stii ca esti depresiva? Doar medicul iti poate spune acest lucru,dupa un consult minutios!
Trebuie sa combati sau sa eviti ceea ce te supara,sa te destainui cuiva,mai ales parintilor,sau unei prietene foarte aproapiata. Faptul ca ai postat aici suferinta ta,denota ca nu esti depresiva! Poate,daca te-ai destainui in scris, ai primi si ceva povete, cei drept nu specializate, dar poate te-ar ajuta. Asa ca...
Iti spun un secret:nu am plans cand a murit tata, dar plang cand vad un animalut suferind!

| AℓℓeAℓℓexa explică:

Mananc pepene zilnic. Dar asta nu ma prea ajuta
sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai suferit recent din dragoste?
Iti lipeste lucrul acela...nu ai facut demult laughing
Lasand gluma la o parte, ar trebui sa vorbesti cu parintii, ei iti sunt cei mai buni prieteni.
Te pup!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Una, doua, depresie.
Cum am ajuns, frate! A devenit o moda depresia asta.
Iti sugerez eu o metoda: Cauta un alt mod de a capta atentia altora.
Multa bafta!

| andrw1929 a răspuns:

Vorbeste cu cineva!
Incearca sa uiti de ea prin a merge undeva cu prietenii!
Mananca ciocolata!
Succes!

| Lorena7712 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu cineva despre asta. Nu te inchide in tine.winking

| BubbleWhitee a răspuns:

Si eu am suferit o depresie, dar m-a ajutat foarte mult sa vorbesc cu cineva.Oricine.Eu una, am vorbit cu mama despre tot ce tineam in mine, si mi-am revenit in vreo 3 zile...iar acum sunt foarte ok. Vorbeste cu cineva, si spune-i ce te doare...e nevoie doar sa te ascult cineva, ca sa te simti mai binehappySucces!

| 22andreea22 a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin depresie. depresia e o stare grava din care se iese destul de greu, se trateaza la medic. cred ca starea ta nu e depresie ci mai degraba tristete, dezamagire, depinde de motivul pe care il ai. ajuta intr-adevar sa vorbesti cu cineva, sa fii ascultat, sa ti se dea un sfat. daca nu vorbesti cu parintii, atunci vorbeste cu o prietena, un prieten. nu e ok sa iti pui restrictii din punctul asta de vedere, lasa sentimentele sa se desfasoare. cred ca o prietena te-ar ajuta foarte mult in sensul asta.