| anonim_4396 a întrebat:

fratele meu are o iubita si e foarte indragostit de ea, ea pare ca il iubeste adica intodeauna cand ii vad ea il pupa il ia in brate etc.Problema e ca am auzit ca ea in trecut si-a inselat iubitul cu, care era si s-au despartit(nu stiu daca asta a fost motivul despartirii), chestia e ca prietenii de la care am auzit chestia asta au spus ca ea radea cand povestea.De asemenea am auzit si ca ea a fost inselata(in alta relatie)cu o prietena de-a ei.La intrebarea,,deci ai fost infidela"ea a spus,,da",dar intrebata daca si la relatia de acum ea a spus,, niciodata".Ea nu prea crede in casatorie si nu vrea copii(vrea dar nu in viitorul apropriat).Ma gandesc ca poate o contributie la felul ei de a gandi a fost faptul ca parintii ei au divortat cand ea era mica, a muncit de foarte tanara...a trecut prin multe.Are o personalitate foarte placuta inteleg de ce fratele meu s-a indragostit de ea,chiar daca uneori are un temperament mai altfel,felul ei de a fi in zilele,,bune" te face sa uiti de cum e in zilele,,rele".Cu prietenii barbati pare uneori ca flirteaza dar cand e cu fratele meu radiaza, il tine in brate, il saruta si e atat de fermecata de el ca uita sa dea atentie prietenilor care sunt cu ei.Fratele meu ma tot intreaba ce parere am de ea si pentru el e foarte importanta parerea mea, problema e ca sunt confuz.Pe o parte imi place de ea pentru ca se comporta foarte frumos cu fratele meu si el e super indragostit si fericit, iar daca el e fericit eu sunt fericit dar cand am auzit ca ea la un moment dat a fost infidela intr-o relatie din trecut...si stiu celebra vorba,,un infidel intodeauna va fi infidel"dar in acelasi timp e si vorba,,oamenii se schimba,se maturizeaza,invata din greseli".Am nevoie de ajutorul vostru, de parerea voastra! pe mine m-a inselat fosta iubita iar la chestia cu inselatul nu sunt chiar intelegator si simt ca parerea mea poate sa fi influentata de experienta mea proastra de la fosta relatie. Vreau ca fratele meu sa fie fericit si vreau sa ii dau cel mai bun sfat si totodata sa fiu si corect fata de ea, adica sa nu plateasca ea pentru ca eu am avut o experienta nefasta in dragoste.

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ce conteza trecutul fetei daca ea si fratele tau se iubesc?
Daca intre ei exista incredere si sinceritate e tot cea ce conteza.
Nu poti sti de ce prietena fratelui tau a fost infidela (oricum asta a fost inainte de a se intalni cu el). Uneori dureza o viata intreaga pana gasesti jumatea perfecta.
Lasa-i sa se iubesca si fericit pentru fratele tai!
Poate sunt pe drumul cel bun!

| pietrean a răspuns:

Doar ei pot decide ce fac cu viitorul lor! Nu ai nici-un drept sa intervii in relatia lor, luindu-te dupa barfe.Doar ea si cealalta persoana,cunoaste din ce motive a inselat,daca a inselat.
Asa cum tu,poate nici acum nu stii de ce te-a inselat fosta iubita si doar tu ai decis sa va despartiti,asa si fratele tau,cred ca este destul de matur sa decida daca il merita iubita actuala.
Intr-o relatie se fac diferite greseli,care pot fi amplificate,exagerate,ori de cei din prejur(ca barfa),ori chiar de cei implicati.cel mai bine,ca cel ce observa ca este eventual inselat,sa ceara parerea,nu sa nu bagam noi si sa amplificam ceva ce nu cunostem,cum s-a intamplat.
In ceea ce te priveste, daca tu ai fost convins ca te-a inselat iubita, asta e! Fete mai sunt, dar nu trebuie la fiecare ocheada care o arunca fata unui baiat, sa-ti faci griji ca te inseala.Mai cunoasteam din astia! Asta arata nesiguranta pe ceea ce gandesti, cum te comporti! Deci atentie si la comportamentul tau, fata de iubite.Mai este o vorba:"ce nu gasesti acasa, cauti in sat, la altul!"

| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

Citeste intrebarea si dupa raspunde! eu chiar am nevoie de un sfat! nu am spus ca ma bag in viata lor ci ca am fost intrebat ce parere am si eu nu stiu ce sa ii raspund pentru ca sunt CONFUZ! iar alea nu sunt barfe ci afirmatii! daca citeai ce am scris vedeai ca am spus,, ea le-a spus la prieteni''daca vroiau sa faca rau/sa minta nu spuneau ca la intrebarea daca se ea se refera si la relatia actuala ea a raspuns,, niciodata''.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule, la varsta mea stiu sa citesc si printre randuri.
La asta m-am referit si eu, ca ai fost intrebat si nu ai de unde sa stii ce este adevarat, in ceea ce priveste comportamentul iubetei fratelui tau.Adica sa te abtii de la comentarii, cand nu esti sigur de nimic.
Nu sunt "barfe"? Citez:"AM AUZIT ca ea in trecut si-a inselat iubitul", sau "prietenii DE LA CARE AM AUZIT...".Dar asta e! Mai uitam ce am scris!
Dupa inceputul frazei "daca vroiau sa faca rau..."se rupe firul din cauza logicii si gramaticii tale deficitare(fara suparare, dar nu se intelege nimic!)
Dar las-o asa! Cred ca ai inteles care a fost logica mea de om matur, sper ca si intelept.Acum,faci ce vrei, noi ne dam cu parerea, ca niste oameni oareceare, care nu cunoaste totul din relatiile voastre.
O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru toti cei care vor sa raspunda! NU vreau sa ma bag in relatia lor, el m-a intrebat ce parere am iar eu ma tot eschivez sa dau un raspuns! vrea sa ii dau sfaturi eu ma tot eschivez PENTRU CA SUNT CONFUZ. oricare ar fi parerea/sfatul meu niciodata nu ii voi spune,, trebuie sa faci asa...''

| Blamely a răspuns:

De parcă fratele tău ar fi fericit să știe că-l înșeală. O relație se poate clădi doar pe încredere, iar să-l faci paranoic nu-i tocmai benefic. Mai bine lasă-l să se descurce.

| anonim_4396 explică (pentru Blamely):

Daca mi-ai fi citit intrebarea ai fi inteles ce am spus eu! 1. ti-am spus ca el tot vrea sa stiu ce parere am de ea si eu nu stiu ce sa ii spun! daca voiam sa il fac paranoic ii spuneam din prima ca sunt confuz! si nu ceream parerile voastre!

| BlackBi a răspuns:

Unele persoane se schimba, poate ca ea s.a schimbat...
Poate daca ea stie cum este sa fii inselat nu il va ranii pe fratele tau.

Acuma pe daca ea ii va da papucii si nu il va insela, cum o vei lua? nu stii cum.

Dar chiar de il va insela sau il va lasa viata merge inainte. Cu bune cu rele merge inainte.
Ce este azi stii, dar nu stii ce va fi maine, poate prin fata pare o fetita care se bucura si prin spate e trista.
Ce treaba are divortul dintre parinti la faptul ca ea si.a inselat fostul prieten? nu are nici.o logica stii vorba aia "Lupu isi schimba parul, dar naravul ba "

Nu stii ce se va intampla, acuma depinde de ea, de felul ei de a fi si daca s.a schimbat.

Dar pana la urma, va fi intre fratele tau si intre ea. pe tine nu te cuprinde povestea lor de dragoste.
Tu trebuie sa fii un inger pe langa ei mai ales pe langa fratele tau, sa ii fii aproape.
Ea poate face ceva in orice clipa, chiar si cand se asteapta mai putin.

Oricum eu le tin pumnii. dar mh.
Bafta!