| Nnymphette1995 a întrebat:

Bună happy
De vreo 4 zile au început să mă doară sânii în zona sfârcurilor şi venele au devenit mai pronunțate (in afara de ziua de azi când nu m-au mai durut si venele nu se mai vad asa tare)
Am crezut ca e o posibila sarcina dar am folosit protectie si testul de sarcina a iesit negativ. Poate fi durerea cauzată doar de cresterea sanilor?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea aparuta si manifestata la nivelul sanilor de obicei se datoreaza schimbarilor hormonale produse in organism care modifica structura interna a acestora. De asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere din cauza cresterii lor in marime si volum proces in urma caruia se produce intinderea tot mai intensa si exagerata a pielii care le acopera si ii sustine, astfel ca aceasta intindere continua a pielii genereaza senzatia de disconfort sau chiar durere. De asemenea un sutien prea mic sau de marime incorecta, precum si forma si marimea neadecvata a cupei poate provoca o apasare exagerata asupra sanilor si aparitia senzatiei de durere localizata in exteriorul sanului. In cazul in care durerea este localizata in profunzimea sanului, atunci se impune sa fie palpata de catre medicul ginecolog in vederea depistarii adevaratului motiv perturbator. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Doar medicul poate sa i ti răspunda la aceasta intrebare, trebuie sa te programezi la medicul tau de familie ca sa te consulte. Ce varsta ai?

| Nnymphette1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

23 de ani in cetva zile happy multumesc totusi de raspuns!

| sofisis a răspuns:

La 23 de ani nu exista sa iti mai creasca sanii. Sanii tai nu mai sunt de mult in perioada de dezvoltare. Iti mai cresc doar daca te ingrasi, dar nu cresc dureros.