| Amalia543 a întrebat:

Buna. Deci incep cu intrebarea ce e in neregula ca sunt de religie ortodoxa?
Sa va povestesc.
Am vorbit cu un baiat(inca vorbim) un an si ceva. El e penticostal si tine la mine, dar parca ma tine ascunsa. Mi-a spus ca ai lui nu sunt de acord, nici prietenii, ca il judeca ca vorbeste cu mine..Acum ce nu inteleg este gândirea oamenilor astora. Adica cred in acelasi Dumnezeu pana la urma, de ce nu pot pur si simplu sa accepte? Spun ca trebuie sa ne iubim intre noi si ei totusi nu accepta alti oameni de alta religie. Uneori ma satur pur si simplu. M-am gândit sa merg la un preot ceva, sa-i cer sfatul. Nu am cu cine vorbi, prietenii m-au lasat balta si ai mei sunt plecati toti. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| vasile2222 a răspuns:

Parca la ortodocsi nu e acelasi lucru. Preotul iti va spune ca e un eretic si e interzis sa fii cu el.
Asta ne invata religiile - sa ne uram, sa judecam etc.

Nu te complica cu el, gaseste pe altcineva.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este aceeași religie, numai popii diferă. Nu ai ce vorbi cu un preot ortodox despre asta, că nu rezolvi. Tu nu îl poți schimba pe el, nici el pe tine. Iartă, uită și mergi mai departe.

| mastadont a răspuns:

Religia e doar un mijloc de manipulare a minților celor naivi și creduli. Dacă pentru el e mai importantă religia și nu te acceptă așa cum ești atunci lasă-l cu credința lui și cautăți altul, de preferat mai deschis la minte.

| Saiko10 a răspuns:

Tipul ala si parintii lui sunt incuiati la minte, din motivul asta nu prea ma bag in seama cu fanatici din astia eu fiind ateu.

| Andresso a răspuns:

Cel mai bine e sa gasesti unul de aceeasi relgie cu a ta. Vei fi fericita in viata si n-o sa ai necazuri. Ramai la ortodoxie, asta e sfatul meu. Pana la urma e viata ta, faci ce vrei, dar cel mai bine e asa cum te-ai nascut ortodoxă, ramai la ortodoxie.
Baftă in viață! Mai sunt băieți ortodocși mulți, ai de unde alege. Eu sunt unul dintre ei, dar nu ma ofer, n-am incredere in relatiile ce "înfloresc" pe net.

| YoyoDeTara12345 a răspuns:

Așa sunt penticostalii
Și eu sunt ortodox dar nu am nici o treabă cu cei de alte religii, nu ii judec