| IrinaRebeca222 a întrebat:

Am o problema și am nevoie de ceva sfaturistraight face va rog mult ajutati-ma. Am o relatie cu un baiat penticostal de un an jumatate, eu fiind ortodoxa. Ne-am despărțit de cateva ori, dar niciodată nu am "taiat" legatura. Am impresia ca sora lui mai mamare nu ma accepta datorita absolut diferentelor de religie desi (daca l-ati cunoaste) el nu pare deloc "pocait". Peste cateva luni pleaca pentru un an din țară dar am decis sa continuam deoarece "iubirea e mai presus de orice". În ciuda problemelor si a diferentelor am ramas împreună si ne iubim, dar ne astepta multe alte probleme. Pareri? Pentru ca nici prietenii nici mama nu prea cred ca putem avea un viitor. Funda! Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Sebastian2014 a răspuns:

Eu zic ca tu si prietenul tau sa va detasati complet de parerile celorlalti. Daca amandoi simtiti iubire unul pentru celalalt nu mai conteaza rasa, religia si etnia. Daca ati decis sa tineti legatura pentru un an de zile fara sa va vedeti o sa va fie foarte, foarte greu, dar daca o sa reusiti eu zic ca sansele sunt mari ca voi sa fiti impreuna tot restul vietii. O sa vezi ca ceilalti o sa se obisnuiasca cu ideea ca voi doi sa fiti impreuna sau o sa plece. Iti urez succes, urmeaza-ti inima si sa ai o zi frumoasa iti doresc! happy

| IrinaRebeca222 explică (pentru Sebastian2014):

O sa vina in țară dar la câteva luni, timp de un an. Apoi p sa rămână definitiv aici. Dar problema majora nu e asta, ca știu ca ne iubim si distanta nu ne poate despărți. Eu îmi fac probleme din cauza religiei si a faptului ca familia lui nu ma va accepta (desi ma inteleg foarte bine cu doi dintre fratii lui si doua surori)

| Sebastian2014 a răspuns (pentru IrinaRebeca222):

Ignora-i. E atat de simplu de spus dar atat de greu de facut. Stiu ca asa e, dar asta trebuie sa faci

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am cateva rude penticostale. O nepotica a intrat intre ei. Dumnezeu sa te fereasca! Sunt de o rautate si o prostie rara. Numai impresia ca sunt "pocaiti". De altfel asa sunt toti tradatorii, indiferent ca sunt tradatori de neam, de religie sau de altceva.

| Liviu a răspuns:

Sfatu meu? fa ceea ce fac si eu. Taie in carne vie apoi presara sare peste oricine se pune in calea voastra. nu conteaza cine e si cum.Nu te uiti calci in picioare tot, daca simti ca el e alesu. Daca nu, stai potol ca e mai bine.Personal nu mas incurca cu o penticostala am cunoscut cateva,genu bisericute, sper ca nu e si el asa ceva gen " Vai, la cate am vorbit am facu tla pacate" big grin e greu cu penticostali, dar nu am nimic cu ei happy Daca tie iti place, pune mana pe el, si maritate happy spor

| IrinaRebeca222 explică (pentru Liviu):

Mulțumesc pentru sfat kiss chiar nu am vorbit anume despre religie. Ca nu prea vrem nici unu sa ajungem la subiectu ăsta. După cum am zis, nu se vede ca este "pocait"... (bine..nu injura, bea, fumeaza, etc; da nu-l auzi vorbind de biserica sau chestii gen, si se imbraca cu blugi f stramti, bla bla...). Dar cum am spus, familia lui, nu el, ma pune pe gânduri. nu ma marit de acum ca abia fac 18 ani dar ma gandesc pe viitor pentru ca știu ca el merita. MULȚUMESC!

| AngelWhatt a răspuns:

Offff....si eu sunt penticostala... tata a fost ortodox si inca este iar mama penticostala chiar si acum au religi diferite dar se inselef ft bine.
Niciodata nu sau certat mama nu a vrut sa ii spuna tatei sa devina penticostal dar nici tata ca mama sa devina ortodoxa dar eu sunt penticotala deoarece tata e plecat de cateva luni in strainatate pentru ca nu avea de serviciu, bunica din partea mamei este tot penticostala la fel si bunicu ...in fine aasta nu conteaza ce vreau eu sa-ti spun este sa nu-i bagati in seama
Bunica din partea tatei prima oara nu a acceptat-o pe mama dar acum sunt foarte bune prietenewinking la fel si bunica din partea mamei cu tata deci nu-i baga-ti in seama chiar daca aveti religii diferite.
Multi sunt penticostali 100% dar altii chiar injura pe acei oameni noi nu ii bagam in seama, nici cum ar fi din religia noastra
Mie mi se pare ca multi oameni ii discrimineaza pe alti oameni din cauza religie si asta mi se pare o tampenie uriasa dar NU II BAGA IN SEAMA!:*
Succes!happy

| IrinaRebeca222 explică (pentru AngelWhatt):

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase kiss din suflet. Te pup