| BiancaMB a întrebat:

Bună dimineața.
În aceasta dimineața am făcut în test de sarcina după 34 zile în care mie mi-a întârziat menstruația insa testul apare negativ.
Sunt sau nu însărcinată, poate fi prea mic hcg ca să îl detecteze?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai transmis aceasta precizare suplimentara si anume : '' acum 2 ore | Roxanaroxy2000 explică (pentru Dandinelle):
Nu era regulat dar normal și normal pana pe 28 îmi venea mie nu mi-a mai venit de pe 1 ianuarie'', reiese ca ciclul menstrual a ajuns sa aiba lungimea de 65 de zile si in fapt NU este vorba de o ''intarziere a menstruatiei'' ci este vorba de o dereglare severa a activitatii hormonale care la randul sau a dereglat in mod grav ciclul menstrual. Acest lucru este dovedit cat se poate de cert, de precis si fara sa existe vreun dubiu de rezultatul NEGATIV al testului de sarcina care a fost efectuat astazi.
Rezultatul testului de sarcina efectuat astazi poate fi considerat ca este in proportie de 100% VALID, VALABIL si CORECT in cazul in care dupa data de 7 Februarie NU ai mai intretinut niciun act sexual neprotejat si in acest caz reiese ca intreaga activitate hormonala care se desfasoara in organismul tau este intr-o foarte mare masura afectata si dereglata.
Modificarile privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data poate sa apara pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a una sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, epifiza, glanda pituitara, ovare, suprarenale, etc.) si din acest motiv nu sunt produse la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata hormonii feminini esentiali cum ar fi : FSH, estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca dereglarea ciclului ca urmare a ovulatiilor imprevizibile care la randul lor vor provoca urmari cum ar fi producerea unor menstruatii anormale, atipice, slabe cantitativ, imprevizibile si imposibile de a fi determinate
exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună ce varsta ai? Cel mai bine mergi la medic nu căuta diagnostice pe TPU

| ania a răspuns:

Și mie la prima sarcină mi=au ieșit două teste negative, abia al treilea pe la 5=6 săptămâni a ieșit pozitiv.

| BiancaMB explică (pentru ania):

Dacă fac o ecografie se vede?

| Dandinelle a răspuns:

Buna, daca de obicei nu-ti intarzie, ai menstra regulata, nu prezinti simptome ca ti-ar veni, dar nici simptome ca ai fi insarcinata, iti recomand sa mergi la medicul ginecolog direct. Iti mai poti face teste dar poate fi si altceva, ceva care medicul ginecolog ar putea identifica daca te-ar vedea

| BiancaMB explică (pentru Dandinelle):

Nu era regulat dar normal și normal pana pe 28 îmi venea mie nu mi-a mai venit de pe 1 ianuarie

| Ely1234567 a răspuns:

Îți recomand să repeți testul de sarcina. Daca și al doilea test iese tot negativ atunci trebuie sa mergi la un medic ginecolog. Pentru a vedea despre ce este vorba...