| Sarahelyssa a întrebat:

Buna! Din pura curiozitate se poate face avort cu arthrotec?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceste întrebari pune le medicului ginecolog, iar avortul inseamnă crimă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Medicamentul Arthrotec se foloseste ca tratamentin cazul bolilor inflamatorii cum ar fi artroza si poliartrita reumatoida.
Rezulta ca prin folosirea acestui medicament nu se poate provoca avort medicamentos, pentru intreruperea evolutiei sarcinii deja instalate in uter.

| Floridori a răspuns:

Ceea ce risti prin administrarea acestui medicament in sarcina este sa ai un copil cu malformatii.Inducerea avortului medicamentos nu se face asa cum crezi tu.

| Sarahelyssa explică (pentru Floridori):

Am intrebat pentru ca am fost cu o prietena la ginecolog si acesta i-a spus sa ia arthrotec. Are doar 2 saptamani si a spus ca nu se considera crima. Eram curioasa daca chiar e adevarat

| Sarahelyssa explică (pentru Floridori):

Am intrebat pentru ca am fost cu o prietena la ginecolog si acesta i-a spus sa ia arthrotec. Are doar 2 saptamani si a spus ca nu se considera crima. Eram curioasa daca au mai trecut femei prin aceasta situatie

| Floridori a răspuns (pentru Sarahelyssa):

Daca s-a determinat varsta gestationala de 2 saptamani, inseamna ca a facut o analiza beta-HCG, insa aceasta este varsta reala a sarcinii.In mod normal, o sarcina se calculeaza incepand cu prima zi a ultimei menstruatii, atunci cand sarcina nici macar nu era in proiect.
Imi cer scuze, dar imi vine greu sa cred ca un medic ginecolog ar fi putut sa fie atat de iresponsabil incat sa dea astfel de "sfaturi" absolut halucinante. Daca este asa, insa, cel mai bine ar fi ca prietena ta sa isi schimbe medicul ginecolog si daca vrea sa avorteze, sa o faca intr-un mediu care sa nu ii puna viata, integritatea fizica si sanatatea in pericol.Nu e vorba de crima (eu, cel putin nu gandesc asta).E vorba de faptul ca nu iei o pastila si gata, ai rezolvat! Sunt diverse substante implicate in avortul medicamentos si unele se injecteaza in col pentru a dilata.
Avortul, medicamentos sau nu, se face numai si numai sub supravegherea unui medic.Acum este destul de simplu pentru ca sarcina este mica.Sa incerce sa isi schimbe medicul.
Daca ia pastile aiurea, este foarte posibil sa se trezeasca prea tarziu pentru a se mai putea face avort ca inca este insarcinata si sa dea nastere unui copil cu malformatii grave.

| AliGab a răspuns (pentru Sarahelyssa):

Este crima oricum, din momentul conceptiei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sarahelyssa):

Este adevarat, odata ce in corpul tau a luat nastere o alta fiinta nu conteaza ca are 2 saptamîni tot crimă se numeste avortul.

| smekeruldinbacau123 a răspuns:

Nu stiu dar poti sa folosesti o mana si un cutit