| Byencutsza a întrebat:

Buna dragii mei,
Eu sunt noua pe acest site si sper sa ne intelegem bine happy
Pentru inceput am o problema pentru care mi-am facut cont.am vazut ca aici este multa lume ajutata
Deci.am 17 ani si sunt cu prietenul meu de 2 ani.am facut dragoste bineinteles si la inceput a fost bine, daar de ceva vreme inainte de menstruatie ma doare cand facem dragoste. Am citit prin intrebarile fetelor de aici si am inteles ca este ceva normal sa te doare inainte si dupa cam cate 1 saptamana. Bun insa la mine a trecut deja o saptamana de cand mi s-a terminat menstruatia si tot ma doare. Pur si simplu am o mancarime a vaginului si o durere chiar si atunci cand urinez uneori. I'am spus mamei sa ma duca la ginecolog (nu am mai fost niciodata) insa a spus ca nu are timp si ca probabil sunt putin racita si sa incerc sa ma protejez insa mie mi'e frica sa nu am vreo rana pe col sau ceva.
Voi ce credeti? Astept sfaturi si va multumesc frumos:*

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Mergi,te rog la medic, si cat mai repede.Banuiesc ca ai o vaginita si probabil ai si racit, cu cat intarzii mai mult cu atat se va agrava mai mult.Nu-ti imagina rani pe col si alte bazaconii, nu faci decat sa te sperii singura si mai mult.Mergi la medic, tine o igiena stricta a zonei in cauza, atat tu cat si partenerul si n-ar strica daca ar folosi sfantul prezervativ...te pup!

| mgtow a răspuns:

Probabil nu ti s-a dezvoltat suficient vaginul si acum ai probleme. Nu e de jucat cu sexul voi tinerii credeti ca la 16 - 17 ani e asa usor sa o faci si nu va ganditi ca pot aparea probleme, sper sa nu fie nimic grav dar cel mai bine e ca omul sa inceapa viata sexuala la 18 ani.

| Zenithf a răspuns:

In primul rand, bine ai venit!
Eu zic sa incerci mai intai un tratament, sa faci baita de sezut cu ceai de coada calului, daca nu se amelioreaza situatia in 2-3 zile atunci mergi la medic, daca in schimb te ajuta mai continua tratamentul si ai grija mai mare cu igiena locala si cu frigul.

| Zenithf a răspuns:

In continuare la raspunsul meu dinainte, avand in vedere ca ti-ai inceput viata sexuala, oricum va trebui sa mergi la ginecolog.

| AndaWest a răspuns:

Cand ai chist te doare in timpul actului, dar cum spui tu ca ai mancarimi e posibil sa fii si racita, de ce nu mergi tu singura la doctor?

| Acaikus a răspuns:

Nu prea sunt d acord cu propunerea lui Gabitsza caci poate u nu vrei sa-i spui mamei tale dar totusi ar fi bine sa te duci la ginecolog si singura adica fara suparare esti destul d marewinking si nu te teme asa incepe totul (poate u nu ma vei crede dar sa-ti spun ca stiu foarte multe despre sex la varsta meawinking ) sper ca te-am ajutat funda?big grin

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Du-te la un ginecolog, la 17 ani cred ca te poti duce singura, probabil ai racit sau ai o infectie. Daca mai astepti mult se poate agrava sau vindeca de la sine, nu se stie. Ar trebui sa te duci si singura sau iti poti lua o prietena cu tine sauceva de genu.
Succes!

| Gabitsza a răspuns:

Probabil ai vreo infectie daca zici de mancarimi pentru ca oricum presupun ca te speli si tu destul de des. oricum incearca sa ii spui mamei tale mai concret ce se intampla si poate asa o sa te ajute. tine'te si tu de capul ei pentru ca e bine daca te duci la consult
Succes si bine ai venit pe TPU :*

| ParanoidOwl a răspuns:

Ai 17 ani...la anul esti adult cu drept de vot si tu nu esti in stare sa te duci singura la un ginecolog? nu e nimeni pe aici mama omida sa isi dea cu parerea ce ai tu acolo. speculatiile nu te ajuta cu nimic, ori te calmeaza si dai in ceva mai rau, ori te sperie inutil.

| LoVeIsLiFe a răspuns:

BUNahappy in primul rand buyn venit pe TPUwinking
eu iti spun sincer.sun intrutotul de acord cu iceman
la varsta asta nu e de jucat cu sexulhee hee
inainte trebuie sa te informezi de la altii mai mari, experimentati.nu merge asa cu jucariiletongue
ca cine stie ce poti patzi, infectii boli, etc
eu te sfatuiesc sa mergi la ginecologwinking singura persoana care te poate ajuta cel mai bine.degeaba iti dam noi sfaturi...numai ginecologul stie 100% ce ai.nici nu stim siguri care organe ti'; au fost afectate.

sfatul meu este acesta. dupa mine cel mai bunj lucru pe care il poti face este sa mergi.la varsta ta chiar este indicatwinking
mai ales la fetele intre 13-18 ani.un control nu'ti strica noi nu stim sigur ce fel de problema ai.
dupa parerea mea.m'as fi dus demulthappy.
sanatate si sa te vindeciwinking

| piros2000_4396 a răspuns:

Buna! In primul rand Iceman vorbeste aiurea, nu-l lua in seama. Felul in care I pus problema imi arata ca esti o persoana competenta. Esti de felicitat pentru ca te-ai dus la mama ta si pentru ca te interesezi. Ai prieten de 2 ani, ai 17 ani. Deci toate motivele pentru a avea o viata sexula. Sunt convins ca vaginul este dezvoltat corespunzator. Parerea mea este sa dai o fuga la ginecolog singura (sau, de ce nu, cu prietenul) si sa ii spui ca nu ai mai fost, etc. Asa se rezolva toate. Bafta!

| orhideea_3565 a răspuns:

Mi fetita, e normal ca fiecare sa aiba parerea lui, deci si eu o am pe a mea.Am patit si eu asa ceva si orice ti-as spune eu sau altcineva, nu te va ajuta prea tare.Mai insista si convinge-o pe mama sa te insoteasca la medic, acolo vei primi raspunsul corect pentru ca ce e bun pentru mine poate nu e bun si pentru tine, asa ca fa bine si mergi la medic.Grav nu cred ca este, dar nu mai astepta, se poate agrava. Te pup.