| anuta1992 a întrebat:

Buna! Duminica mi-a venit menstruatia si a durat pana joi iar vineri a mai fost o scurgere usoara, iar acum seara ora 03:00 sambata am facut sex si a ejaculat in mine.
Riscul este mare de sarcina? Ma pot preocupa? Stiu ca estimativ cateva zile inainte si dupa ciclu nu e nici o problema.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca de obicei toate ciclurile menstruale au avut aceeasi lungime ca si ciclul menstrual anterior si anume sa aiba in jur de 31 - 32 zile (22.03 - 22.04 = 32 zile), atunci de aici reiese si inseamna ca intotdeauna cele 5-6 zile care formeaza PERIOADA FERTILA a ciclurilor menstruale se suprapun peste intervalul cuprins intre cea de a 15-a si a 20-a zi a fiecarui ciclul menstrual, numarat fata de prima zi de menstruatie.
In concluzie PERIOADA FERTILA a acestui ciclu menstrual care a inceput in data de 23 Aprilie se va suprapune peste intervalul zilelor cuprinse intre 7 si 12 Mai. Este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in perioada cuprinsa intre 23 Aprilie si 6(7) Mai fiindca reprezinta perioada de infertilitate relativa a ciclului menstrual actual.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual macar pe viitor!

| KsfNksf a răspuns:

Ai ciclul hormonal programat pe o durată de 34 de zile. Perioada fertilă ai avut-o în perioada 8-17 aprilie, iar următoarea perioadă (ținând cont că ciclul tău are o durată de 34 de zile) va fi în perioada 10-20 mai! Deci nu e niciun stres!

| anuta1992 explică (pentru KsfNksf):

Multumesc mult, chiar ma trezisem stresata cu gandul la pastila de a doua zi laughing

| anuta1992 explică:

In luna Martie mi-a venit pe 22 pana pe 26