| anonim_4396 a întrebat:

Buna,dupa ultimul meu contact sexual am avut o mica sangerare,am vazut cand am fost la baie si m-am speriat. din ce cauza credeti ca apar aceste sangerari dupa actul sexual, avand in vedere ca am folosit prezervativ si este prima data cand am avut o sangerare. multumesc anticipat...

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarea la contact sexual semnifica, aproape intotdeauna, o rana pe col. Este un semnal de alarma foarte mare, fiindca ranile pe col sunt leziuni precanceroase si impune consult ginecologic la cat mai scurt timp.

| maria_9179 a răspuns (pentru Brigaela):

M-ai speriat.

| Brigaela a răspuns (pentru maria_9179):

Nu e cazul sa te sperii, ci doar sa stii ca probabil este ceva foarte serios care impune consult ginecologic. Probabil esteceva benign, dar exista o posibilitate semnificativa de a fi ceva mai serios, asa ca nu poti trata cu superficialitate aceasta problema. Un consult ginecologic cu test Papanicolaou te va lamuri.

| maria_9179 a răspuns (pentru Brigaela):

Da dar eu am doar 17 ani...

| Brigaela a răspuns (pentru maria_9179):

Exact, adica exact la varsta cea mai periculoasa pentru aparitia leziunilor precanceroase de col uterin. O femeie care isi incepe viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate are risc de 9-10ori mai mare de cancer de col uterin decat una care isi incepe viata sexuala la varsta permisa. Tu ai si simptome ingrijoratoare, ai si risc foarte mare, deci cu atat mai mult trebuie sa mergi urgent la consultatie. Daca poti, mergi la medicul care te consulta in mod obissnuit (ginecologul la care ai fost de cand ti-ai inceput viata sexuala), dar daca poti ajunge mai repede la altul, du-te unde ajungi mai repede. De preferat era sa te vada medicul in primele 48 de ore ed la sangerare, dar din cauza zilelor libere asta este imposibil. dar miercuri e obligatoriu sa ajungi la ginecolog. Varsta ta extrem de tanara, la care practic e interzis sa ai activitate sexuala, este cel mai important factor de risc si creste semnificativ posibilitatea ca acolo sa fie o leziune de col uterin care sa impuna tratament pentru a nu evolua spre cancer.

| maria_9179 a răspuns (pentru Brigaela):

Si unde pot face un consult ginecologic? la spitalele de stat pot merge? pentru ca acolo este si gratuit trebuie trimitere ceva de la medicul de familie?

| AAARRR a răspuns (pentru Brigaela):

Ea a spus ca si-a inceput viata sexuala mai de mult adica a fost o pauza de 5 luni deci presupun ca a fost cam pe la 15-16 ani ( daca ma insel, corecteaza-ma) Poate fi mai grav?

| Brigaela a răspuns (pentru maria_9179):

Se poate la o policlinica de stat unde consultatia este gratuita cu trimitere de la medicul de familie. Din cate stiu eu, asigurarile nu mai platesc teste Papanicolaou, deci acesta va trebui platit (este intre 20 si 100 de lei, depinde de policlinica). De asemenea, daca este nevoie de o colposcopie in urma testului, nici aceasta nu este acoperita de asigurarea de sanatate.

| Brigaela a răspuns (pentru AAARRR):

Inceperea vietii sexuale, oricand inainte de 17 ani si jumatate creste brutal riscul de cancer de col uterin. Daca avea sub 15 ani la inceperea vietii sexuale, exista riscuri suplimentare, dar nici unul atat de semnificativ. Practic importanta este respectarea varstei de 17 ani si jumatate, restul sunt de mai mica semnificatie.

| maria_9179 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar la mine a fost prima data cand mi se intampla sa am sangerari si a fost doar una mica mi se mai intampla sa am sangerari cand ies afara la scaun si au fost si penetrari dure

| Brigaela a răspuns (pentru maria_9179):

Faptul ca e o sangerare mica este foarte ingrijorator, sustine ideea ca este o rana pe col. Nu mai astepti alta sangerare, prima este cea mai importanta si semnalul de alarma cel mai important. Penetrarile dure pot, cel mult, sa agraveze o rana existenta, mai ales la o fata de 17 ani care are colul uterin foarte vulnerabil si incomplet maturizat.
Sa recapitulam: faptul ca ai 17 ani, ca esti activa sexual de dinainte de 17 ani si jumatate, ca ai avut sangerare la reluarea activitatii sexuale dupa o pauza si ca sangerarea a fost mica si neinsotita de dureri sunt lucruri care cresc probabilitatea de a fi ceva grav.

| Brigaela a răspuns (pentru Brigaela):

Si mai subliniez ceva, ca sa nu se inteleaga gresit: nu e sigur ca ai ceva grav, dar posibilitatea este destul de serioasa. In stadiul actual (17 ani, prima sangerare), chiar daca se dovedeste ca ai o leziune precanceroasa de col uterin, exista metode de tratament care sa nu permita leziunii sa evolueze spre cancer, conservand colul uterin, in asa fel incat sa poti avea copii in viitor. De aceea e important sa ajungi repede la emdic, ca sa depistezi o eventuala leziune la timp si sa beneficiezi de un tratament simplu si de supraveghere ulterioara.
Oricum, cand ti-ai inceput viata sexuala foarte precoce ti-ai asumat riscul aparitiei unor astfel de probleme si a dependentei de ginecolog, asa ca nu ar trebui sa fie o surpriza pentru tine.

| maria_9179 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai tocmai ca viata mea sexuala a inceput mai pe nepregatite sa zic. exista simtome ceva care ma pot anunta daca am rana pe col sau alt ceva?

| Brigaela a răspuns (pentru maria_9179):

Practic exista un simptom al leziunilor precanceroase: sangerarea redusa la contact sexual. Tu il ai, deci...

| Brigaela a răspuns (pentru maria_9179):

Daca a inceput pe nepregatite, stii daca esti infectata HPV/ (fiindca imi imaginez ca partenerul/partenerii tai nu si-au facut 2-3 fenotipari inainte sa aveti contact sexual, iar prezervativul protejeaza doar partial de HPV)

| maria_9179 a răspuns (pentru Brigaela):

Si cum se poate trata rana de col?

| Brigaela a răspuns (pentru maria_9179):

Depinde mult de rezultatul testului Papanicolaou. daca rezultatul este de tip inflamator tip 2 sau ASC-US vei face examen de secretie si tratament daca ai o infectie adaugata plus fenotipare HPV. daca esti infectata cu HPV si/sau rana nu se vindeca dupa tratament cu antibiotic si anitmicotic vei face o mica interventie chirurgicala numita ERAD (internare de o zi, anestezie locala, fara risc pentru viitoare sarcini). daca rana se vinedca, veiramane in supraveghere si vei face examene Papanicolaou la intervale de 6 luni. Daca examenul Papanicolaou da rezultat de tip ASC-H, LSIL sau mai mult, vei face colposcopie si biopsie si tratament in functie de rezultatul biopsiei.

| FlorinDiablo a răspuns:

Probabil himenul nu era rupt complet si acum s-a rupt complet probabil, himenul are vase de sange si mai sangereaza pana se elimina sangele din vase.

| maria_9179 a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Da dar nu a fost prima data cand o fac..adica cel cu care am facut-o nu a fost primul partener.iar atunci cand am facut-o prima data nu am avut nici o sangerare...

| Azµre a răspuns:

Sau o leziune a mucoasei datorata unor penetrari bruste, dure. penis prea mare, lipsa de lubrifiere. Folositi lubrifiant. Faci un control intai si spui ce s-a intamplat!

| maria_9179 a răspuns (pentru Azµre):

Da..au fost si cateva pentrari mai dure..crezi ca e ceva grav? am citit pe net. ceva de boli... si m-am speriat.

| Azµre a răspuns (pentru maria_9179):

Data viitoare folositi lubrifiant din plin, preludiu cat mai lung, si ai griaj cu penetrarile dure atata tot. Faci repaus si tu de2 saptamana sa se vindece fisura, totusi ar fi bine un control la ginecolog poate fi si alta cauza dar nu cred. mai mult ca sigur penetrarea a fost de vina!

| maria_9179 a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc frumos..pai asta a fost prima data dupa 5 luni de pauza... o sa fac o pauza..si o sa folosesc si ceai de musetel poate ajuta la vindecare

| Azµre a răspuns (pentru maria_9179):

Nu iti mai da cu nimic ceaiuri etc etc dereglezi flora vaginala
daca ruptura este la exterior foloseste aciclovir chiar daca este pentru herpes jauta la vindecare, cicatrizeaza mai repede. daca e la interior igiena este optima. Vrei sa te speli in interior te speli cu bicarbonat

| maria_9179 a răspuns (pentru Azµre):

...atunci o sa ma spal normal...multumesc frumos m-am mai linistit!

| anonim_4396 explică (pentru maria_9179):

te rog sa asculti pe Brigaela, este medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are dreptate FlorinDiabolo, nu a fost rupt himenul in totalitate, in cel mai bun caz mergi la un consul medical

| Ciresyk a răspuns:

Probabil ai avut himenul foarte elastic si de-abia atunci ti s-a rupt, nu cred ca e ceva grav
baftawinking

| Cojocaru_Andrei_1996 a răspuns:

Daca erai virgina... asta e normal...

| Rosioru_Marilena_1985 a răspuns:

Buna seara, am 31 de ani si azi dupa raportul sexual mi-a curs sange cam mult nu doar cateva picaturi, de anul trecut nu am mai facut papanicolau, dar anul trecut nu aveam nici rani pe col, nimic