| Phyoxis a întrebat:

Salutare tuturor!
Am si eu o mica nelamurire.
Sunt baiat, am 18 ani si sunt impreuna cu prietena mea de 8 luni.
De curand am decis ca a venit momentul sa avem primul contac sexual.
Avand in vedere ca asta ar fi prima data atat pentru mine, cat si pentru ea, ma intrebam daca este mai bine cu prezervativ sau fara?(unii mi-au zis ca fara ar fi mai bine prima data)
De asemenea, ceva sfaturi sau chestii pe care ar trebui sa le stiu...mi-ar fi de mare folos.
Multumesc anticipat! happy

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intotdeauna cand se incearca deflorarea unei fete este indicata folosirea prezervativului deoarece tu neavand experienta vei ejacula fara sa te poti abtine ceea ce ar insemna ca posibilitatea unei sarcini sa fie foarte/extrem de mare mai ales in perioada fertila. De asemenea prezevativul este lubrefiat si aces lucru estede mare ajutor in momentul dezvirginarii deoarece penetrarea va fi mult usurata.In concluzie daca dezvirginarea va necesita repetarea penetrarii intotdeauna aceasta sa se faca doar protejat. A-ti putea incerca sa folositi ovule spermicide care lubrefiaza excelent vaginul, au un grad de protectie foarte mare si sunt mai usor de folosit in comparatie cu prezervativul.

| neutrino a răspuns:

Intotdeauna sexul se face cu prezervativ. Din pacate pentru ea, daca nu te vei ridica la nivelul asteptat, tu o vei chinui din nestiinta si din lipsa de experienta, iar evenimentul risca sa se transforme intr-un mare chin pentru ea.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru neutrino):

Trist laughing

| neutrino a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

...dar real. Se intampla des asa ceva.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru neutrino):

Adevarat, dar fara durere nu e placecewinking. Toate au un inceput. Daca el se va gandi ca decat sa o chinue atunci mai bine mai amana, si mai amana si amana si cu uramatoarea probabil va ramane vesnic virgin laughing. Nu cred ca va fi atat de neciplit si barbar, asta numai daca o iubestewinking

| neutrino a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Un baiat nu este obligatoriu sa-si inceapa viata sexuala cu o virgina: ba din contra! Atunci cand va avea suficienta experienta, poate trece si la virgine!

| Emilian65 a răspuns:

Daca vrei sa devii tatic fa-o faraprezervativ.

| Alcyon a răspuns:

Te sfatuiesc sa te protejezi. Nu de alta, dar uita-te si tu cate fete vin pe TPU, sa intrebe cum pot sa avorteze si alte tampenii. Ar fi pacat ca viata voastra sexuala sa debuteze cu un avort.

| Ioana803 a răspuns:

Fiind începător si neavand experienta unei vieți sexuale, se face clar cu prezervativ!
Cine ti a spus ca e mai bine fara, inseamănă ca urăște prezervativul si ca, inca nu a avut o experienta neplăcută de a lăsa fata însărcinată.

Ea, fiind la primul contact, șansă de sarcina este extrem de mare!
Deci, nu va stricați copilărie!

Folosiți mult lubrifiant si prezervativ!
Din când in când il puteți si verifica sa nu se fi spart! Aceeași maniera sa o faceți si când termini.