| Stefania a întrebat:

Este normal ca menstruatia sa tina o saptamana? Si este adevarat ca atuncia cand iti vine menstruatia nu ai voie sa mergi la biserica si nici sa faci baita?:-s

18 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

O menstruatie normala tine intre 3 si 5 zile, insa la adolescente poate tine pana la 7 zile.Totusi ti-as recomanda o vizita la ginecolog daca te tine mai mult de 5 zile, pentru ca in timp te anemiezi, o sa te simti slabita si obosita mereu. Exista diverse produse naturiste(cum ar fi extractul din mladite de zmeur)care iti regleaza ciclul menstrual.
Referitor la "baita" e chiar indicat sa te speli zilnic dar cu apa calduta nu fierbinte, eventual un dus nu baie in cada, iar despre mersul la biserica poti sa mergi linistita. E o stare fiziologica normala, nu inseamna ca esti "murdara" asa cum se vehiculeaza din batrani.

| Luori a răspuns:

Menstruata nu are de ce sa te tina mereu o saptamana. Daca simti ca ceva nu este in regula, atunci poate ca ar trebui sa mergi la un conntrol thinking
Faza cu mersul la biserica o stiu si eu. Femeile cand au menstruatie nu au voie sa paseasca in biserica.

Si trebuie / este nevoie sa faci baita de cate ori vrei tu pe zi. Este vorba de igiena corporala. Pe de alta parte, iti mai calmeaza si durerea de burtica big grin

| madalicious a răspuns:

La unele femei menstruatia tine atata timp : o saptamana. De intrat in biserica cand esti pe menstruatie nu poti, dar de facut baita da, poti, insa trebuie ca apa sa nu fie prea fierbinte, ca sa nu faci hemoragie.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu este anormal dar nici optim (optim este 2-3 zile); Se spune ca nu este bine sa mergi la biserica (intreaba pe preot si iti va raspunde in detaliu) iar de "baita", mai bine faci dus.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Cand ai menstruatie e foarte bine sa te speli, sa ai o igiena corespunzatoare.Asta ca nu ai voie sa faci baie e un mit si e fals.
Si chiar daca iti vine poti merge la biserica doar ca sa nu atingi icoane, nu mai e ca inainte sa se zica faptul ca femeia murdareste pentru ca exista absorbante.

Janina
| Janina a răspuns:

E indicat sa te speli, pentru ca asa cum a zis si androoh capeti un miros urat.
iar treaba cu biserica nu cred ca e decat o inventie de-a babelor.

| Octavutzu a răspuns:

In legatura cu biserica asta nu stiu dar stiu precis ca o fata trebuie sa faca baita adica sa se spele jos cam in fiecare si in timpul menstruatiei, adica mai ales in timpul menstruatiei caci daca nu te speli gandeste-te la un miros oribil care nu l-ai suporta brr si sa nu te trezesti ca te intreaba cineva pe strada daca tia murit. Cand eram la scoala era o fata care mirosea oribil si i'am spus lu diriga ca nu mai suportam. Sfatul ei. Ia zis sa se spele in fiecare zi si in timpul menstrutiei sa nu se spele ca de obicei ci sa incerce si putin spre interior, apoi chilotei schimbati in fiecare zi. Daca tineti la iigiena voastra. Apropo pot aparea chiar si niste mici boli daca nu te speli si nu te ingrijesti cum ar fi "CANDELA" este o boala ce se face ne la inrespectarea igienei si se transmite cu ajutorul baietilor prin relati sexuale spre norocul unora aceasta boala nu se manifesta si la baieti ei sunt decat cei care o transmit mai departe si le pot inbonlavi si pe cele ce se spala si de 3 ori pe zi ...deci succes in igiena :*

| claudiea79 a răspuns:

Menstruatia poate tine intre 3 zile si 7 zile depinde de organismul fiecarei femei. putine au ciclul ceas sa vina la 28 de zile fix. stressul poluarea chimicalele din mincare apa influenteaza organismul nostru. trebuie sa iti faci dusuri cu apa calduta pentru ca acolo este singe si te poti infecta. asa ca trebuie sa faci 2 sau 3 dusuri pe zi. trebuie sa schimbi lenjeria in fiecare zi si tamponul la 4 ore. sa folosesti un singur prosop care il folosesti sa te stergi acolo. pentru dureri poti lua nurofen pentru durere; sau nos-pa. biserica interzice multe. la spovedanie preotii intreaba femeile cu citi barbatii au fost si cite avorturi au facut. nu ar trebui sa se bage in asa ceva, eu nu am fost la spovedanie si nici nu ma duc. nu este treaba preotului ce fac eu in pat. mai bine sar ocupa sa faca bine la oamenii

| SiMpLa a răspuns:

Nu este nici o neregula daca tine o saptamana.Nu este adevarata chestia cu baia din contra trebuie sa faci baie.Si chestia cu biserica asa este.

| Missbabydoll a răspuns:

Da e normal. Se spune ca atunci cand iti vine menstruatia nu ai voie sa intri in biserica, dar de spalat e indicat sa te speli cat mai des. Singura chestie e ca nu trebuie sa stai prea mult in apa ca iti curge mai mult.

| Adela50 a răspuns:

Da.Si la biseri n-ai voie sa mergi pentru ca se zice ca este pacat.
Baita ai voie sa faci, dar repede, pentru ca atunci cand tine o saptamana mirosi.Necesita sa faci baie, dar foarte repede.

| pitikaaa a răspuns:

Da este ceva normal.Defapt si eu trec prin asta chiar acum. Mi-a venit duminica trecuta si inca mai am.Nu trebuie sa fac efort deloc(sa sari, sa faci educatie fizica etc...). Nu ai de ce sa nu ai voie sa mergi la biserica. Dar trebuie sa te speli si sa te schimbi foarte des fiindca altfel miroase foarte urat si le poate cauza senzatii neplacute celor din jurul tau.Ai grija!

| rebb a răspuns:

Ai voie sa faci baie si nu ai voie sa mergi la biserica, pentru ca se considera pacat. E normal sa tina o saptamana, pentru ca inca nu este reglata perioada.

| adryanna_7314 a răspuns:

Logik ca trebuie sa faci baie! doar nu vei sta o saptamana nespalata! si chestia cu biserica nu. i asa adevarata...adica se zicea ca in biserica nu are voie sa curga sange! dar gandeste-te daca atunci cand ai nunta sau botezul copilului esti pe stop, ce faci? stai afara din biserik?

| cris10flori a răspuns:

Da este normal sa te tina o saptamana, dar nu este adevarat ca nu ai voie sa mergi la biserica sau sa faci baita este normal sa faci baita sau sa mergi la biserica sper ca m-am facut inteleasa

| medgirl a răspuns:

Pai nu stiutiu daca este normal.insa la mine este asa.Chestia cu biserica o stiu si eu, si stiu ca nu trebuie, insa de baie, trebuie fiindca de nu... e foarte urit(mirositor)big grin

| androoh a răspuns:

Trebuie sa te speli, mai. ca altfet mirosi:-&. Te schimbi de 4-5 ori pe zi. si de cate ori te schimbi trebuie sa te speli.

| ZoeyAllecsa a răspuns:

Andreea si la mine menstruatia tine tot o saptamana dar nu iti face griji e normal...cat despre faza cu biserica sincer...eu intru dar oricum nu port OB asa ca nu e mare lucru