| anamaria1620 a întrebat:

Este posibil să am, într-o lună, simptome premenstruale, dar fără să vină şi menstruația propriu zisă? Adică să treacă, practic, luna, şi să am doar simptomele. Pentru că trebuia să îmi vină menstruația marți, şi au început de luni simptomele, însă. nimic.
Ciclul menstrual este, în mod normal, regulat, de 26 de zile - mi s-a întâmplat rar să îmi întârzie 3-4 zile. Iar luna trecută a venit la timp.
Ar trebui să mă îngrijorez?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei preciza informatia necesara si anume in ce data a inceput ultima menstruatie avuta. Si care a fost data reiesita prin calcul la care urma sa inceapa menstruatia. De asemenea sa precizezi daca ai intretinut contacte sexuale neprotejate si daca ai intretinut atunci in care zile ale ciclului menstrual. O sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care intruna sau in toatecele 4-5 zile ale perioadei fertile a ajuns sperma in vagin. Pe baza acestor informatii se poate face o analiza corecta si formula un RASPUNS si nu simple pareri sau presupuneri. Multa sanatate!

| anamaria1620 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am întreținut niciodată relații sexuale, doar un petting, în august, în timpul menstruatiei, şi nu am intrat în contact cu sperma.
Ultima menstruație a început la 16 septembrie, şi era calculată ca venind marți, 10 octombrie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anamaria1620):

Din 16 Septembrie pana in 10 Octombrie este o perioada de doar 24 de zile ceea ce ar reprezenta un ciclu menstrual scurt dar oarecum in conformitate cu lungimea ciclurilor anterioare. Fiindca ciclul tau menstrual este destul de neregulat si de asemenea datorita faptului ca pana in prezent nu ai intretinut sex real, iar in timpul petting-ului nu a ajuns sperma IN vaginul ''pasaricii'' tale, se poate considera fata teama de a gresi ca NU exista nici un motiv real care sa-ti provoace ingrijorare. Daca ti-au aparut si anumite semnale/semne care pot fi asociate/considerate ca ar reprezenta simptome premenstruale inseamna ca in urmatoarele zile se va porni si menstruatia multasteptata. Multa sanatate!

| missfatadelatara a răspuns:

Stres.
Dereglare de hormoni.
Copilași rolling on the floor

Da, se poate, în fond, hormonii își fac de cap în acea perioada.