| anonim_4396 a întrebat:

eu si prietenul meu am facut sex intodeauna protejat doar la inceputul contactului cateva minute fara. problema este ca trebuia sa mi vina ciclu pe 19 si mi a intarziat aproape 2 zile. imi este cam teama pentru ca intodeauna imi venea regulat. ce parere aveti? este posibil sa fiu insarcinata?straight face

Răspuns Câştigător
| iricool1996 a răspuns:

Nu-i asculta, ia o pastila de a doua zi deoarece daca ovului a fost fecundat acestuia ii ia 3 zile sa ajunga in uter,unde se fixeaza. Daca s-a fixat trebuie sa faci avort,punandu-ti in pericol sanatatea.Iar daca nu ai ramas insarcinata si iei pastila nu vei pati nimic(am auzit ca te adorm un pic,nu stiu, dar despre avort am auzit povesti ciudate...). Oricum cel mai sigur mod de a te proteja este sa-ti urmaresti perioada de ovulatie ca sa nu patesti nimic, dar mai bine foloseste prezervativ pentru a te feri de boli.

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

2 zile de intarziere nu e asa bai.Totusi,o sarcina nu se exclude.

Daca menstra se incapataneaza sa intarzie, fa-ti un test peste vreo 4 zile.

Si acum gandeste-te de 1000 de ori inainte sa o faci neprotejat.Foloseste prezervativul tot timpul, nu doar la ejaculare.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dat fiind faptul că menstruaţia îţi venea regulat, putem să ne gândim la o sarcină. O sarcină apărută în urma fecundării ovulului de către spermatozoidul care era prezent în lichidul pre-ejaculator declanşat în timpul contactului sexual neprotejat!
Numără 21 de zile de la incident şi fă un test de sarcină cu urina de dimineaţă, sau 24 de zile cu urina de peste zi.
O seară plăcută!

| Roxyuy a răspuns:

Nu cred ca esti.

| mamasita00 a răspuns:

Nu cred ca este o problema. Mai asteapta cateva zile si daca tot nu iti vine fa.ti un test. Oricum nu cred ca este ceva grav daca ati facut neprotejat doar un pic la inceput. Mult succes :-s

| Lalala_3691 a răspuns:

Depinde cati ani ai, deoarece eu stiu ca ciclu' menstrual este posibil sa nu vina regulat pana la 16 ani dar daca ai trecut de varsta asta si nu ti.a venit regulat important e ca prietenul tau sa nu fi ejaculat in momentul in care nu avea prezervativ... daca s.a intamplat asta la 2 saptamani de la contactul sexual fa un test de sarcina.Succeswinking