| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul 7 zile...am facut sex protejat...eu nu am avut ciclu regulat niciodata... ce parere aveti?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca u exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura, exista o mica posibilitate sa fii insarcinata. Sincer, daca te-ai protejat cu prezervativ de fiecare data, nu cred ca esti insarcinata, dar un test de sarcina din urina de dimineata o sa te lamureasca.
Apoi, indiferent de rezultat, trebuie sa te duci la ginecolog. Nu e normal sa-ti intarzie 7 zile, asa cum nu e normal sa fie neregulat.

| ACSandreea234 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am făcut mereu protejat și am verificat mereu prezervativul sa nu se fi rupt sau ceva( și nu s-a rupt), însă au trecut deja 6 zile și menstruatia nu a apărut. Trebuia să mi vina pe 19 iulie, iar înainte cu o zi sau doua, am avut o scurgere alb-transparenta abundenta( ca și cum aș fi la ovulație). Țin să menționez că înainte cu o săptămână am atins un prezervativ folosit cu 10 ore înainte, apoi m-am atins in zona intima. Este posibil sa mai fi fost sperma buna? Va rog sa îmi răspundeți. Nu am un ciclu tocmai regulat. Îmi venea la 32 de zile, iar în ultimile 3 luni la 28. Va rog sa mi spuneți care ar putea fi cauza întârzierii.

| marsy a răspuns:

K ai un ciclu neregulat. si la mine se mai intimpla :d

| domidoc a răspuns:

Ca ai un ciclu neregulat.

| romina_7963 a răspuns:

Daca te ai protejat nu are rost sa te impacientezi.Nici eu nu am avut ciclu regulat si dupa ce am fost la doctor mi a zis ca din cauza asta am facut chist ovarian.Nu vreau sa te sperii dar daca nu ti se regleaza ar fi bine sa discuti cu un medic.Eu am luat 4 luni anticonceptionale si acum nu mai am probleme.

| georgy_7464 a răspuns:

Daca ai facut sex protejat si mai ales daca nu ai ciclul regulat poti sta linistita, dar ca sa te linistesti poti face un test de sarcina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.

Daca a fost protejat e ok.
Hormonii o iau razna dupa sex si de asta poate fi neregulat chiar si daca l-ai avut regulat. big grin

Sanatate si bafta :*

bybye

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si fostei prietene i-a intarziat ciclul cateva zile, desi ei ii venea regulat. Normal ca am intrat in panica, testele de sarcina ziceau "nu esti insarcinata", dar ciclul tot nu venea. Poate te ajuta un test de sarcina. Bafta si nu te stresa degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce parere avem despre ce? Despre faptul ca ti-a intarziat 7 zile? Sau ca ai facut sex protejat? Ca nu ai un ciclu regulat? Despre pacea in lume?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Un test de sarcină şi vezi rezultatul.
Poate fi o dereglare hormonală (chiar tu precizezi acest lucru!), o răceală, stress.
Consultă un medic endocrinolog pentru dozările hormonale şi un ginecolog pentru metode contraceptive.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-i-a intarziat ciclul 4 zile, fac sex protejat doar cu prezervativ, nu am avunt niciodata ciclul regulat, sunt stresata ma gandesc intr-una de ce nu imi vine? voi ce parere aveti? va rog sa imi raspundeti. Va multumesc.

| unbreakkkable91 a răspuns:

Totusi e bine sa-ti faci un control...sa mergi la ginecolog...
apoi o sa ai clare mai multe chestii...happy