| Mooonsure a întrebat:

Hello guys. De curand, o prietena de-a mea a aflat ca este insarcinata. Ea are 16 ani. dar sa nu o subestimam. Avea un prieten care era mai dificil,ceea ce a si dus la o sarcina nedorita. Restul este istorie,nu conteaza. Conteaza faptul ca inainte sa afle de sarcina,s-a despartit de el. iar dupa vreo luna.a aflat,si el nu crede ca este a lui,ca zice ca putea face orice intr-o luna. Prietena mea este genul de fata indrazneata,traieste viata,se bucura din plin de ea,dar acum este daramata,nu ca n-ar avea bani de un avort,dar iubeste copiii si aseara i-a zis mamei ei,a inteles-o,caci ea este o fata cuminte,si mama ei nu a luat-o rau caci va dati seama ca dupa ce ca o duce rau(prietena mea),mama ei a stiut cum sa faca sa nu se inrautateasca situatie. Ce credeti ca ar putea face? Mama ei ar fi dispusa sa creasca copilul,tatal ei este in strainatate,dar ea, scoala, sarcina..etc. Dupa ce ar "naste" s-ar duce la scoala cu siguranta, dar pana atunci? Este a 10, la un liceu foarte bun din Oradea.
Funda!

20 răspunsuri:
| TheBiban a răspuns:

Nu are in corpul ei un copil, are o fiinta umana.Asa ceva este puritate absoluta.Nu ar trebui sa faca avort.E viata ei de adolescenta vs viata unei fiinte nenascute la mijloc.In plus, TeCritic avea dreptate.Chiar exista baieti foarte intelegatori si atat timp cat o vor iubi atat pe ea cat si pe fiinta delicata, totul va fi ok.Incearca si tu s-o ajuti cat de mult poti.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Un copil e o mare responsabilitate si nasterea lui in astfel de conditii va ingreuna viata tuturor. Mai da pe MTV emisiuni de astea unde nasc nebune la 16 ani si dupa se dau cu c*ru de pamant ca e grea viata. Si vorbim de americani, care duc totusi un trai decent si cu bani si mai decenti. Eu propun avortul, ea sa-si continue studiile si sa-si vada de viata. Si fa-i cadou un bax de prezervative daca e asa neroada si zgarcita sa dea 2 lei si oleaca pe o tavaleala...zi-i sa lase senzatiile tari ca dupa cum se vede, absenta ineligentei are consecinte grave oh go on

| Mooonsure explică (pentru BaiatulAnonim):

Mersi pentru sfat,dar cum am spus. Nu ea este de vina pentru sarcina,ok,ok,si ea are vina ei,este o poveste mai complicata intre ea si fostul. El era obsesiv,si a scapat cu greu de el, nici ea nu a vrut sa ramana, sau macar sa-si inceapa viata sexuala, el a obligat-o. cum am spus, restul e istorie.

| Mooonsure explică (pentru BaiatulAnonim):

Si nu era vorba de bani, are la bani... sa isi faca 40 de avorturi(chiar daca asta ar omori.o)

| CodrinValentin a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Te sustin 90% din ce spui dar sa faci avort este mai rau ca o crima! tin eu minte ca asa scria in cartea de religie!

| Mooonsure explică (pentru CodrinValentin):

Nu este vina ei. ea de abia a scapt de ala, era obsedat, gelos, si a vrut din tot dinadinsul sa nu foloseasca prezervativ, sa vada el ca e numai a lui.

| TheCritic a răspuns:

Sa pastreze copilul si sa dea dovada de maturitate. Mama ei merita respect pentru ca s-a oferit sa-i creasca copilul si e intr-adevar o mama buna. E de apreciat faptul ca vrea sa se intoarca la scoala iar un an de zile sa stea acasa nu e o tragedie prea mare. Daca mama ei a zis ca-i va creste copilul am mai spus-o, mama ei e o femeie de nota 10 si o mama foarte buna caci a inteles-o. Sa-l lase pe tatal copilului in pace, sa nu-si complice viata. Pe lume se gasesc si barbati responsabili, capabili si buni care sa creasca copilul altuia. Avortul nu e o solutie mai ales ca exista riscuri...Si eu am tot 16 ani insa nu stiu ce as face in situatia ei. Fi alaturi de ea in momente ca acesta pentru ca va aprecia asta mult timp.happy

| Mooonsure explică (pentru TheCritic):

Chiar acum vorbesc cu ea la telefon... noroc ca o duc bine, ea si mama ei... tatal ei are o functie destul de buna in strainatate. Il va pastra, cred!

| TheCritic a răspuns (pentru Mooonsure):

Incurajeaz-o sa-l pastreze. Si eu am o prietena cu un bebel. Ea merge la scoala iar parintii ei au inteles-o si ajutat-o sa creasca. Cand il va tine in brate isi va da seama ca a facut alegerea corecta si se va bucura de el pentru ca e un dar.

| Mooonsure explică (pentru TheCritic):

happy o sustin, si mama ei la fel. Ea a fost traumatizata de fostul, asa ca suntem cu ea orice ar fi!

| TheCritic a răspuns (pentru Mooonsure):

Felicitari! Esti o prietena adevaratahappy

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru TheCritic):

Tie ti se pare normal ca un copil sa fie crescut de bunici? Copilul o sa afle ca e facut din flori cu un nenorocit, ce parere crezi ca o sa aiba lumea despre el in societate? Mai ales ca bunicii lui sunt persoane importante in societate, se va afla repede si nu vor fi vorbiti tocmai de bine. Daca faci un copil il faci din dragoste. Cum crezi ca o sa se simta copilul ala cand o sa afle ca nu e altceva decat o greseala si ca nu a fost conceput din dragoste ci printr-un act de incompetenta juvenila. Tu pune-te in locul lui si incearca sa te vezi peste 15 ani. Lasa prostiile cu darul lu Dumnezeu, binecuvantare si alte tampenii. Noi vorbim aici despre o greseala tinereasca, care trebuie tratata ca atare. Da, si pe mine ma dezgusta avortul, dar ma gandesc ca e mai bine sa scape de povara acum decat sa il chinuie in viitor.

| TheCritic a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Ti se pare normal sa faca avort? Bravo! Presupun ca bunicii sunt inca tineri si isi pot sustine fiica si creste viitorul nepotel pana fata termina liceul. Las-o-ncolo de societate, ca ea ne strica pe toti, gura spurcata a lumii care n-are subiecte inteligente de discutie. De-aia a aparut anorexia, depresia si multe alte boli psihice, din inconstienta altora. Cei prosti si incuiati la mine ii vor judeca pe acel copil si pe mama lui, cei inteligenti si cei ce fac cu adevarat parte din societate ii vor ajuta pe amandoi, il vor intelege si respecta ca pe un om pe acel copil indiferent de modul cum el a fost creat si adus pe lume. Acea fata a facut o greseala insa daca e responsabila il va naste si il va creste. Copilul ala nu e o povara, suntem in secolul XXI si societatea a progresat si nu ma refer doar la faptul ca acel copil sa fie crescut si invatat ca oamenii ce l-au crescut ii sunt de fapt bunici si sa stie care ii e mama. Mama are obligatia sa-i explice copilului situatia si imprejurarile intr-un mod delicat si nu sa-i ascunda. Daca ar face un eventual avort ar putea avea consecinte mult mai grave decat daca l-ar naste. Imi sustin in continuare punctul de vedere.

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru TheCritic):

E bun discursul tau si sincer iti zic ca ai convinge toti tiganii din Romania sa se reproduca in nestire pentru ca societatea de oameni destepti (aia pe care ii vezi tu destepti) le permite. Eu merg pe modelul de familie clasic, unde copilul sa creasca intr-un mediu sanatos si aici nu ma refer numai la bani. Tu gandeste ca parintii fetei nu or sa traiasca la nesfarsit, fata are nevoie de studii, de slujba, de un SOT. Va vrea sa aiba un sot si aici lasam noi societatea aia desteapta din punct de vedere teoretic si ne trezim la realitate: Ce barbat s-ar uita dupa o fata care a nascut un copil din flori facut cu un tampit? Eu sunt foarte realist si vad exact ce o sa se intample cu viata fetei. Copilul trebuie sa isi aiba mama alaturi si cum o sa se poata face asta daca mama lui e o copila? Cum va fi vazuta ea la scoala? Orice om destept ar spune ca nu e normala la cap si ar fi marginalizata sau criticata. De ce sa grabeasca lucrurile si sa-si f*ta copilaria la 16 ani? Tu te limitezi numai in jurul avortului si disconsideri urmarile si consecintele. Am zis, stiu ce e avortul, cum se practia, ma dezgusta dar aici e impetuos necesar. Daca ea naste copilul poate sa zica adio de la viata ei cea veche si nu cred ca e pregatita la 16 ani sa parcurga un liceu si sa aiba grija de un copil, oricat ar ajuta parintii. Asta e greul ei, un greu de care poate scapa acum si sa il uite in 2 zile si sa isi vada de viata normala. Tu sustii degenerarea societatii la cote maxime si de aceea tind sa imi sustin opiniawinking

| TheCritic a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Nu sustin tiganii si nici sa se f*ta la 16 ani dar e o greseala care ii marcheaza urat viitorul. Se gasesc si barbati care sa se casatoreasca cu femei cu copii dintr-o alta relatie. As putea sa dau un exemplu dar n-o voi face aici...in fine.

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru TheCritic):

Da, sunt, nimeni nu spune ca nu sunt, dar daca nu sunt genul ei? Sau ea genul lor? Compatibilitatea scade datorita circumstantelor. De ce sa-si ingreuneze viata si sa se afunde in mizerie sufleteasca si sa se deprime si sa regrete ulterior decizia luata? Eu votez pentru un stil de viata normal, sa faca pasul cu avortul si sa foloseasca prezervative pe viitor ca sa evite o eventuala sarcina. Copilul e o bucurie sufleteasca daca e nascut in urma rodului iubirii intre 2 adulti, nu o partida de sex neprotejat pentru a demonstra fidelitatea...

| TheCritic a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Si apoi, dupa ce traieste intr-un stil de viata normal... ce se intampla?

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru TheCritic):

Sa isi termine scoala, sa prinda o slujba buna, sa isi gaseasca un iubit si viata sa-si urmeze cursul firesc : nunta, copil, educatia copilului, imbatranire frumoasa si o moarte linistita. De obicei cam dupa toate stilurile de viata traite, mori, nu stiu ce ai vrea sa se mai intample happy

| maitte a răspuns:

Prietena taar trebui sa ii zica mamei ei dka na facut-o pana acum pentru ca o sarcina nedorita poate distruge vietii

| Mooonsure explică (pentru maitte):

Mama ei stie, totul e ok in aceasta privinta, cred oricum ca-l va pastra!