| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt intr-o relatie de o saptamana si ceva.El are 23, iar eu 19. Eu tin foarte mult la el, dar imi e teama de ce s-ar intampla. ADICA: Imi e teama de o eventuala propunerelaughing Ar fi pentru prima data pentru mine si e important pasul acestabig grin nu as vrea sa il regret vreodata. Imi e teama ca ma va grabi.Eu sunt o romantica incurabila, el nu e adeptul.Imi pare ca se grabeste pentru ca glumim pe diferite teme, apoi se strecoara in conversatie si o gluma pe tema asta. Imi e tare rusine sa vorbesc despre asa ceva. Urmeaza sa incep facultatea si am fi foarte aproape unul de altul.Imi zice ca o sa ne vedem foarte des,ca o sa vizionam multe filme( evident la el acasa),ne vom plimba in X locuri,vom merge la un concertlaughing)), am vorbit si cu cine ar semana copiii nostri( am vorbit razand despre asta) Eu sunt genul de copila care nu vrea sa se maturizeze rapid. Imi e teama ca daca il refuz direct ma va insela, iar daca voi ceda tot ma va insela sau se va indeparta de mine...Recunosc ca visez la un baiat care sa ma astepte si sa ma casatoresc virginalaughing.Nu vreau sa fiu doar o alta fata in palmaresul sau... Cand e sa vorbim, vorbim pe mess sau prin mesaje, nicidecum sa ma sune( a zis ca nu e genul sa se lungeasca la povesti la telefon) si se exprima mult mai lejer in scris. Intrebarile pentru voi:1 la cat timp vi se pare normal ca un baiat sa ii propuna asta unei iubite? 2. cand s-a intamplat in cazul vostru?big grin 3. ce sfat puteti sa imi dati? P.S: sper ca va sunt de ajutor datele astea, daca va mai fi nevoie, voi completa.Va pup:*

Răspuns Câştigător
| Casandra88 a răspuns:

Pai dupa parerea mea sunteti de putin timp impreuna si ar fi bine sa mai lasati timpul sa treaca. daca un baiat care te iubeste iti va respecta decizile..cunostel mai bine si vezi ce are de gand..nu mi se pare normal ca dupa o saptamana sau doua sa-ti propuna asa ceva..in orce relati iti trebuie foarte multa incredere in persoana de langa tine iar daca tu ai acea incredere e treaba ta..si cel mai bine e sa te gandesti de 2 ori cand faci ceva ca dupa aia sa nu regreti. pupici

| IamAutumn a răspuns (pentru Casandra88):

In privinta asta trebuie sa ma gandesc de mai multe ori, ca, vezi tu... sunt fata si pasul acela este foarte importantbig grin imi este teama ca dupa aceea el se va plictisi de mine.Nu voi mai avea ce sa ii ofer,din ce n-a avutlaughing)El e un baiat cu experienta in d'ale fetelor. FACAND O MICA PARANTEZA: mama cand a aflat cu cine sunt a zis:,, Mamaa, el nu se uita la tine, e bogat, si la Bucuresti, cate nu o avea el.Nu sta numai cu tine.Vezi-ti de treaba ca vei suferi dupa aceea.Nu e de tine..." Dupa parerea ta, la cat timp ar fi indicat si normal ca un iubit sa ii propuna asta iubitei?hee hee te pup:*

11 răspunsuri:
| b3bitsa a răspuns:

Buna! El are o varsta "activa" sa-i zic asa, si este normal sa-ti propuna, parerea mea. Acum asta depinde de tine daca accepti sau nu, dar dupa poate iti va parea rau de 2 ori, ori te va insela sau va veti desparti, sau o sa-ti para rau pentru viriginitate. La 19 ani esti in masura sa iei singura deciziile, si esti dezvoltata pentru acest pas. Deci nu cred ca ar fi ceva care sa va retina happy Bafta.

| neutrino a răspuns:

Deja ai cedat, uitand ca dupa aceea el se va plictisi. Si cred ca are si de ce.

| IamAutumn a răspuns (pentru neutrino):

Buna! Asta imi e si temerea, ca dupa aceea eu nu voi mai avea ce sa-i ofer noulaughing M-am ferit sa am relatii de ocazie(ca alte fete).Eu vreau sa ma iubeasca si sa am siguranta ca daca fac pasul acesta cu el, voi ramane cu eltongue nu va mai fi altul in viata mea...Deci,ar fi aiurea sa grabeasca lucrurile, din punctul meu de vedere. Dupa parerea ta ca baiat, cand e normal si indicat ca un iubit sa ii propuna asta iubitei?happy

| neutrino a răspuns (pentru IamAutumn):

In primul rand, e ciudat modul tau de gandire, ca fata la 19 ani. Nu stiu cum naiba poti avea pretentie ca ai o relatie cu un tip dupa numai cateva zile, ba mai mult sa-ti faci si planuri de viitor. Trezeste-te. la voi e o relatie care are ca scop sexul. In acest caz, sfarsitul va avea loc a data cu indeplinirea planului lui, dupa care tu vei plange. Nu poti avea pretentie de respect din partea unui baiat caruia ii cedezi asa repede, chiar daca esti virgina. In cazul tau, nu trebuie sa uiti ca o relatie are sfarsit. In timpul relatiei, el propune sex, tu accepti sau nu. Dupa aceea el se plictiseste si pleaca, tu vei plange ca nu ai avut noroc. O relatie cu pretentie de viitor e cu totul altceva, ceea ce la voi nu e cazul.

| IamAutumn a răspuns (pentru neutrino):

Poate nu am explicat eu bine.Noi ne cunoastem si am fost cei mai buni prieteni mai bine de 1 an.Am vorbit in fiecare zi(stateam si vorbeam chiar si pana la ora 4 dimineata).Ne-am apropiat foarte mult...si acum o saptamana si ceva mi-a zis sa fim impreuna.Imi e teama ca:1.am pierde acea prietenie care ne lega. 2. poate ca daca il resping( in cazul in care mi-ar zice) ma va insela. 3. poate nu se ataseaza atat de tare de mine...si mai multe. Nu mi-a zis nimic despre astatongue dar eu am pus si problema asta, cum as putea reactiona si cum ar fi bine sa procedez.happyDe aceea am si apelat la parerea voastra. El mi-a dat de inteles ca tine la mine mult, la fel si eu, iar planurile de viitor el mi le-a zis.tongue ai inteles gresit. Sper ca te-am mai lamurit cat de cat. Astept raspunsul tauhappy P.S:da, sunt constienta ca la 19 ani,ai mei, sunt o persoana dificila, greu de inteles, dar vreau sa nu o dau in bara cu astahappy Nu ma aventurez in relatii, desi am avut ocazii foarte multe.Nu vreau sa isi bata joc cineva de mine.

| Gabryel123 a răspuns:

Baietii se casatoresc cam de la 24-25 de ani in sus si prima data ar trebui sa asteptati sa aveti o relatie serioasa de minim un an ca sa va cunoasteti in totalitate si dupa aceea sa va ganditi si la casatorit tongue

| IamAutumn a răspuns (pentru Gabryel123):

Eu nu ma gandesc la casatoriehee hee am 19 ani. Vreau sa imi fac o cariera.Nu vreau sa fiu o intretinuta!big grin dar dupa parerea ta, cand ti se pare normal ca un baiat sa ii propuna unei iubite sa o faca?hee hee

| andreiiutu a răspuns:

Sexul nu are nici o legatura cu maturizarea. O sa fi aceias persoana dupa si o sa aveti aceleasi conversatii. Daca sunteti impreuna el vrea sa faca sex cu tine pentru ca te iubeste sau ca si fi alta pe lista lui. fiecare cu gandirea lui, succes!winking

| IamAutumn a răspuns (pentru andreiiutu):

Eu privesc asta ca un pas mare pentru mine, imi e teama ca ma va grabi... Vreau sa imi demonstreze mai inainte de toate ca e de incredere si nu ma va insela...Cat de greu e sa fii fata!laughing))Te intreb si pe tine: la cat timp ti se pare normal ca un iubit sa ii zica asta iubitei?happy

| andreiiutu a răspuns (pentru IamAutumn):

Eu sunt cu iubita mea de un an avand o pauza de 3 luni cam in mijlocul relatiei in care nu ne-am vorbit deloc. Cand ne-am impacat dupa ceva timp eu am facut-o sa inteleaga ca ca sexul e ceva necesar intro relatie si nu aduce decat bine asa ca recent am facut-o. O sa va uneasca mai tare. Acum depide de la persoana la persoana.winking