| IonutMaran1993 a întrebat:

Eu sunt virgina am 16 ani, acum doua săptămânii am stat cu iubitul meu si el a ejaculat lângă vaginul meu si cred ca mi-a atins si vaginul. Ca in fiecare luna mi-a venit ciclul iar acum ma simt foarte rău. Ma doare capul, am stări de voma si îmi e somn mereu. Sunt însărcinată? Funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca o sarcina se poate instala doar in urma fecundarii ovulului de catre un permatozoid. Sermatozoidul compatibil poate proveni doar din sperma umana deci ar fi trebuit ca in perioada fertila a ciclului tau menstrual sa fi intretinut relatii sexuale neprotejate cu ejaculare accidentala sau intentionata in vagin.In cazul unui ciclu menstrual catusi de cat regulat ovulatia se petrece cam la mijlocul ciclului. In consecinta chiar si in cazul in care s-ar fi produs fecundatia pana astazi este posibil sa nu se fi produs NIDATIA adica FIXAREA ovulului fecundat in ENDOMETRU adica instalarea sarcinii.In aceste conditii este IMPOSIBIL sa ai simptomele unei sarcini deoarece in organismul tau nu ar putea exista deocamdata ceva care sa provoace astfel de simptome. Este vorba doar de inchipuirile/imaginatiile tale provocate de o posibila stare PARANOICA. Probabilitatea de a se forma o sarcina poate exista doar in cazul in care ai intretinut raporturi sexuale neprotejate. In mod cert daca nu ai fost in perioada de fertilitate maxima si nici sperma nu a patruns in vaginul tau este IMPOSIBIL sa fii gravida.Incearca sa nu te mai stresezi, sa iti impui sa lasi deoparte paranoia si totul va reveni la normal. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca sperma a ajuns in zona vaginului si a intrat in el si daca ai fost in perioada fertila, cu siguranta ca ai ramas gravida.

| KMaddieK a răspuns:

Nu.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

N-ai nicio sarcina.

| RoBByi96 a răspuns:

E mai mult "Efectul Placebo" nu esti insarcinata.

| JasmineMiranda a răspuns:

Buna daca ati intretinut relatii sexuale este posibil sa fii insarcinata