| Delusion a întrebat:

Bună!
Există într-adevar menstruație peste sarcină?
Am avut un contact sexual neprotejat fara ejaculare în vagin cam cu 11-12 zile înainte de data estimată la care ar fi trebuit să îmi înceapă menstruația și deși mi-a fost frica de o sarcină, menstruația a pornit pe ziua așteptată.
Deja sunt in ziua a5a a menstruației și nu pot spune că e ceva diferit. Primele 2-3 zile mi-a venit mai abundent, ca de obicei, cu cheaguri, culoare normală, pe urma din ce in ce mai puțin, dar și astăzi încă nu s-a terminat. De obicei mă ține 5-6 zile deci și această menstruație pare identică cu cele de până acum. Există totuși vreo șansă să fie o sarcină?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor stiintifice si in baza cercetarilor medicale, se apreciaza ca nu exista asa numita menstruatie falsa adica peste sarcina. Cu toate acestea in anumite cazuri destul de rare, in care exista o sarcina instalata in uter, se pot produce secretii de substante sangvinolente, dar care din cauza aspectului lor general, a cantitatii reduse, a timpului mult mai scurt de manifestare, dar si a compozitiei, testurii, a culorii, etc. cam greu pot produce o asemenea confuzie incat sa fie confundate cu o menstruatie autentica. In astfel de cazuri mai mult sau mai putin incerte, doar/numai rezultatul unui test de sarcina care s-a efectuat in conditii corecte, devine edificatoare si incontestabila intr-o asemenea situatie/caz/problema. Este stiut/cunoscut in mod foarte sigur fiindca este determinat atat stiintific cat si medical ca in ultimele 9-10(11) zile ale oricarui ciclu menstrual NU poate exista un OVUL VIABIL in uterul femeii astfel ca si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala, spermatozoizii nu gasesc ovulul necesar pe care sa-l fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. Insasi pornirea menstruatiei la data calculata/preconizata si modul normal de desfasurare, reprezinta GARANTIA certa ca in ciclul menstrual anterior NU s-a formt o sarcina si din acest motiv prin actuala menstruatie se elimina fostul endometru care a degenerat si din acest motiv a devenit inutil in organism. Multa sanatate!

| Delusion explică (pentru corbulalbrosu):

Nu simt nimic diferit. aveam ceva simptome ce le am mereu înainte de menstruație, dar odată cu începerea menstruației s-au dus toate. Nu sunt obosită, nu nimic. menstruația e normală din câte am văzut. nu as putea confunda.
Daca ar fi de la altceva, ar trebui sa fie mai puțină, nu? Să fie macar mai subțire asa, mai mult sânge doar, dar nu e așa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Delusion):

Intr-o situatie de perfecta NORMALITATE, din toate punctele de vedere, ca si cea in care esti tu in acest moment, orice stare de ingrijorare sau de stress ar fi; ILOGICA, IRATIONALA si ca atare complet INUTILA. Multa sanatate in continuare. big grin

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Există, dar cu siguranță nu e cazul tău. Liniștește-te!