| Mariapaunescu a întrebat:

exista posibilitatea sa fiu insarcinata daca mi-a venit menstruatia la 8 zile dupa actul sexual neprotejat, cu ejaculare in exterior? precizez ca eram infertila si ca am o mentruatie regulata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei reciti raspunsurile primite la intrebarile postate in data de 9 mai ai sa vezi ca ti-am explicat destul de detaliat si sper ca si pe inteles intregul prosces si mecanism de fertilizare si procreere.Indiferent de intarziere sau de data la care se produce menstruatia aparitia acesteia se datoreaza neaparat faptului ca organismul este "obligat" sa elimine din corpul femeii ceeace a mai ramas din ovulul nefecundat precum si endometrul in care urma sa se dezvolte sarcina in cazul in care aceasta se forma.Prin menstruatie organismul femeii elimina tot ce a fost vechi si pregatirea intregului sistem de reproducere pentru un nou proces de procreere.Deci posibilitatea existentei unei sarcini este complet eliminata/exclusa in cazul unei menstruatii care a decurs in conditii normale.Ce zici merit o funda?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibilă şi o eventuală sarcină :(

DEPINDE şi de aspectul/durata mentrei avute, precum şi a următoarei menstruaţii...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat la întrebările anterioare...

Toate cele bune.

| peperonies a răspuns:

Daca esti infertila de ce iti faci probleme de sarcina?

| Bambyynaa007 a răspuns:

Eu iti spun mai pe scurt, exista sanse de 15% sa ramai insarcinata daca faci sex neprotejat, si fara ejaculare! Daca ti-a venit menstruatia, nu ai de ce sa iti faci griji!