| Geomire a întrebat:

Bună fetelor.
As dori sa aflu părerea voastră pana când ajung la medic, mi-a întârziat menstruația 8 zile și nu pot sa mănânc mai nimic, cel puțin mâncare gătită sa nici nu aud. Simt un gol în stomac și îmi este greață toată ziua, țin sa precizez ca sunt fumătoare și îmi vine sa vărs când bag țigara în gura. Este posibil sa fiu gravidă? Mi-e foame încontinuu însă nu reușesc sa mănânc și simt o arsura la stomac. Ce credeți? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA, ciclul tau menstrual este catusi de cat REGULAT, adica diferenta de lungime intre cel mai scurt si cel mai lung ciclu menstrual niciodata NU a prezentat o abatere in +/- mai mare de 3-4 zile, numai in acel caz se putea determina cu suficienta ''precizie'' ca in ziua de 24 Februarie in ar fi trebuit sa porneasca sangerarea menstruala si pana astazi 2 Martie se inregistreaza o ''intarziere de 8 zile (24.03 - 02.03 = 8 zile). Fiindca pe baza observatiilor directe s-a constatat ca in majoritatea cazurilor se obtin rezultate CORECTE in proportie de peste 98-99% atunci cand testul de sarcina este facut dupa a 7-a zi de ''intarziere'' a menstruatiei, in acest moment poti sa faci un test de sarcina pe baza de urina, fiindca rezultatul obtinut va fi VALABIL, VALID dar mai ales CORECT.
Testul de sarcina corect efectuat este prezentat de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas, in urmatorul film educational :
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA CORECT EXECUTATA
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

| Geomire explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos, o sa fac un test mâine dimineață. Sănătate!

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Tare greu de facut un test de sarcina

| Geomire explică (pentru AliGab):

Ca de obicei, de fiecare data când postez ceva, trebuie sa se găsească vreun limbric sa comenteze aiurea.

| Ely1234567 a răspuns:

Toate simptomele tale asa arata ca ești însărcinată... Fa un test de sarcina