| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai am pofta de mancare ca inainte, de cateva luni. Si daca mananc unele alimente imi vine sa vomit dupa ele si am scaun destul de repede dupa ce mananc ceva cam la 30 de minute, o ora dupa. Si ma simt plina la stomac trebuie sa ma fortez sa mananc ceva. Totusi nu am slabit in greutate.Ce poate sa fie? Adica zic daca era ceva boala grava slabeam plus ca nu am prea mancat, as fi slabit 100%. (Tin sa precizez, nu sunt gravida, din cate stiu ele au pofta si am avut menstruatia doua luni la rand)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai facut alergie la ceva produse alimentare sau pur si simplu nu-ti plac acele mancaruri, de aceea iti vine sa vomiti cand le mananci din nou.

Bineintelels ca nu poti sa slabesti si sa pierzi greutate doar de la atata lucru, fiindca nu dai nimic afara, avand doar o senzatie de voma, care nu-ti face nimic in realitate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la un control medical. Orice alta varianta pe care care o putem spune ar fi ori sa astepti ori sa incerci ceva ceaiuri (si probabil ori asteptai ori incercai ceva, chiar tu). Deci singura varianta pe care o putem zice, ar fi sa mergi la un control (sau sa astepti big grin )

Ma gandesc ca nu ar trebui sa fie ceva grav. Iti urez multa sanatate ^_^

| Lukasssz a răspuns:

Probabil anemie...

| Eireann a răspuns:

Asta ma duce cu gandul la o intoleranta alimentara - gluten sau lactoza cel mai des dar sunt zeci de intolerante diferite cu si fara patologii asociate. Desigur poate sa fie si dereglare a sistemului digestiv, ficat sau vezica biliara. Medicul de familie e prima oprire, nu le lasa asa.

| SingleForOne a răspuns:

Tatal meu are aceste probleme, avand 64 de ani. Boala lui este ulcer gastric, la stomac. Spun doar ca o sugestie de orientare, dar nu ezita sa contactezi un medic specialist.