| pinkflower a întrebat:

Buna fetelor! Prima data mi-a venit menstruatia in 15 iunie, iar de atunci nu mai mi-a venit niciodata. A intarziat aproape 4 luni. Eu sunt virgina dar de ce intarzie atat de mult?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Având în vedere că ai DOAR 13 anişori, NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general aşa se întâmplă, a doua menstruaţie vine după 4-6 luni ( sau mai RAR, chiar după 8-12 luni ), următoarele după 2-3 luni şi, TREPTAT, intervalul SCADE şi ajungi să ai menstruaţie aproximativ lunar - dar până pe la 15-16 ani va fi tot dereglată.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se mai intampla si nu cred ca ar trebui sa iti faci asa mari griji

| PlayWithMe a răspuns:

Eu sunt baiat, dar iti pot da un sfat, aceasta problema tine de natura hormonala, trebuie sa te duci sa consulti un ginecolog, iti va da niste pastile si vei scapa de problema, dar exista si reactii adverse, spre exemplu te poti ingrasa de la ele.Pastilele se iau timp de 10 zile. O seara placuta

| Darla2007 a răspuns:

E ceva normal. Mie mi-a venit menstruatia la 5 luni dupa prima data, iar dupa aceea dupa alte 2. Dureaza putin pana devine regulata

| OrdonaryGirl a răspuns:

Draga Pinkflower eu iti zic sa stai linistita caci menstruatia se regleaza la unele fete intre perioada 2 -6 ani depinde de organism (nici mie nu-mi vine regulat ) sper ca te-am ajutathappy

| flytoheaven a răspuns:

Asa se intampla la inceput.si poate si cand iti va veni a doua oara nu va veni regulat.dar cel mai bine ar fi sa mergi la ginecolog.