| 987654312 a întrebat:

I need some help.
Ieri mi-a venit menstruatia pentru prima dat, am 13 ani.
Sunt foarte informata doar ca nu stiu un lucru, o curiozitate:
Eu cand stau pe spate, in fund, sau noaptea, nu prea imi curge, doar cand stau in picioare.
Avand in vedere pandemie 95% din timp stau intinsa adica nu imi curge.Intrebarea mea este:ar trebui sa stau mai mult in picioare ca sa imi curga sa scap, sau nu conteaza?
Avem menstra "pastrata" pentru luna respectiva(adica avem un lichid pentru fiecare luna, sau curge cat apuca in acel interval de 3-7 zile)?
Este relativ urgent, multumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pandemia nu are nici in clin si nici in maneca cu menstruatia ta!
Poti sa stai si in cap ca tot curge, fiindca asa este nromal, ideea este ca trebuie sa folsoesti protectie peste chilot, ca sa nu te patezi.
Volumul ciclului menstrual poate sa fie diferit de la o luna la alta, nefiind influentat de mancare, pandemie sau boli.
Intr-adevar sportul sau efortul fizic poate sa-i creasca volumul, de aceea este recomandat cand ai ciclul menstrual sa nu faci sport.
Ciclul menstrual este diferit la fiecare fata si femeie, fmanifestandus-e la fel ca la mama ta, pentru ca pe ea ai mostenit-o.
De aceea este cea mai buna perioada sa te apropii de mama ta si sa vorbesti cu ea despre menstruatie si ea iti va explica si raspunde la toate intrebarile tale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Eliminarea amestecului denumit ''menstruatie'', care este format din : sange, resturi de tesut endometrial, resturi de vase de sange, substanta anticoagulanta, prostaglandina, mucus si celule epiteliale moarte desprinse de pe peretele uterului, se produce ciclic la o anumita perioada de timp, adica o singura data si asta se produce la terminarea fiecarui ciclu menstrual.
In concluzie NU exista o anumita ''rezerva'' care sa fie ''pastrata'' si eliminata periodic. Procesul menstrual se produce si se repeta in fiecare ciclu menstrual la terminarea sa indiferent de cat este durata ca timp a respectivului ciclu menstrual, care in general poate avea lungimea cuprinsa intre minim 21 de zile (cel mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu) si cele mai lungi care pot avea in jur de 35 - 42 de zile.
Cantitatea de sange menstrual format si eliminat in timpul fiecarei menstruatii depinde in principal de gradul de dezvoltare, adica de marimea, grosimea si vascularizarea tesutului denumit ENDOMETRU, mucoasa care acopera in intregime peretele intern al uterului.
In cazul in care endometrul este anemic, subtire si foarte putin vascularizat, va rezulta o cantitatea mica de sange menstrual in urma desprinderii endometrului de pe peretele uterului si a destramarii sale sub actiunea substantei numite prostaglandina si in astfel de situatie menstruatia are o durata mica de 2-3 zile.
In schimb, in cazul in care tesutul/mucoasa ENDOMETRU este foarte bine dezvoltata, fiind groasa si intens vascularizata, cantitatea de sange menstrual rezultat va fi mare sau foarte mare si in astfel de situatii menstruatia dureaza o perioada de timp mai mare (medie) de 4-5 zile sau foarte mare de 7-8 zile.
Multa sanatate!

| Catrice a răspuns:

Tot curge, n-are treabă pozitiahee hee

| Sofer a răspuns:

Nu are treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa faci un compromis. Stai intr-un picior, ca sa impaci si capra si varza.

Glumesc, desigur.

| Genevaaa a răspuns:

Nu contează ca stai in picioare dau intinsa, tot la fel o sa te tina menstruatia.Defapt si cand stai instinsa in pat iti curge doar ca nu simti.Mi se intamplă. Doar cand esti in picioare simti pentru ca. gravitatie laughing

| 987654312 explică (pentru Genevaaa):

Ne e vorba de simtit, efectiv nu imi curge cand stau intinsa
spe ex:aseara mi am schimbat absorbantul, si m-am pus la culcare.cand m-am trezit era ca nouhappy
nu face sens pentru mine de aceea am zis sa cer si alte pareri!
multumesc!

| xRaffy a răspuns:

Nu trebuie sa stai în picioare.

| Annihilation_Striker_2000 a răspuns:

Daca este doar relativ urgent si nu este doar urgent nu simt nevoia sa te ajut craciun fericit iti doresc