| Didi908 a întrebat:

Iau anticoncepționale, recomandate de medic, de doua luni, aceasta fiind a doua luna. Am uitat sa iau o pastila la timp și mi-am amintit abia după 11 ore sa o iau, fiind in prima săptămână de administrare. După 3 zile am avut contact sexual neprotejat. Știe cineva daca ar fi șanse să rămân însărcinată?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca administrarea pastilei AC uitate s-a efectuat inainte de a se fi depasit cele 12 ore de intarziere considerate ca fiind ''critice'' se poate aprecia ca posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este destul de mica chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin la terminarea sexului amintit. Se considera ca pentru a fi sigura ca nu se va putea forma o sarcina, in asemenea situatii este recomandat sa fie folosit prezervativul in urmatoarele 7 zile sau sa fie practicat coitul intrerupt in aceasta perioada de 7 zile ca o garantie in plus. Probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte-foarte mica daca a ajuns sperma in vagin, dar devine imposibila in cazul in care NU s-a produs ejacularea in timpul sexului. Multa sanatate!